twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

Terapia transdermalna

Informacja z konferencji

20 czerwca br. podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez firmę Janssen: „Terapia transdermalna w HTZ, antykoncepcji i nowych obszarach terapeutycznych” rozmawiano o hormonach i substancjach leczniczych podawanych przez skórę. Współczesna medycyna daje możliwości podawania leku nie tylko poprzez tabletkę. W świetle stanowiska zespołu ekspertów Polskiego Towarzystwa Menopauzy i Andropauzy (PTMiA) z kwietnia 2012 r. dotyczącego znaczenia drogi podawania hormonów w terapii menopauzalnej, jedną z alternatywnych metod jest terapia transdermalna.

Odznacza się ona skutecznością, prostą aplikacją i wysokim profilem bezpieczeństwa. Przezskórną aplikację cechuje długotrwałe stężenie terapeutyczne leku, dzięki czemu nie musi być podawany tak często jak w formie tradycyjnej.

 Medycyna menopauzy dysponuje współcześnie szeroką gamą zastępczych terapii hormonalnych (HTZ). Istotne jest, aby metoda HTZ została dobrana indywidualnie – „uszyta na miarę” pacjentki. Większość pacjentek otrzymujących menopauzalną terapię hormonalną otrzymuje hormony drogą doustną albo transdermalną. Oprócz drogi podania obie metody różnią się profilem bezpieczeństwa – powiedział profesor Tomasz Paszkowski, prezes PTMiA.

W przypadku doustnej terapii, lek najpierw przechodzi przez przewód pokarmowy do krążenia wrotnego, a następnie do wątroby, w której przechodzi częściowe przemiany metaboliczne i wpływa na zmiany metabolizmu komórek wątrobowych. Jest to tzw. efekt pierwszego przejścia estrogenów i progestagenów przez wątrobę. Podawanie hormonów poprzez plaster powoduje, że estradiol dociera do narządu docelowego bez krążenia wrotnego. Poprzez ominięcie tzw. pierwszego przejścia, dobowa dawka leku może być zmniejszona aż 40-krotnie. Zastosowanie transdermalnej metody menopauzalnej powoduje utrzymanie relatywnie stałego poziomu substancji czynnych, nie powodując wahań stężeń przyjmowanego leku. Z kolei w przezskórnej antykoncepcji hormonalnej dostarczenie hormonów ma przewagę nad formą doustną, ponieważ hormony uwalniane są stopniowo w stałym stężeniu przez 7 dni. Gdy pacjentka zapomni o zmianie starego plastra, hormony działają poprzez uwalnianie jeszcze przez 2 dni z niewymienionego plastra.

W przypadku terapii transdermalnej zastosowanej w okresie okołomenopauzalnym lub wczesnym pomenopauzalnym nie wzrasta ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego, a może mieć ona nawet działanie kardioprotekcyjne. Jednocześnie przezskórna terapia hormonalna korzystniej niż doustna wpływa na ryzyko rozwoju miażdżycy i choroby niedokrwiennej serca. Niskodawkowa terapia transdermalna nie zwiększa ryzyka udaru, szczególnie typu niedokrwiennego. Przezskórna terapia korzystniej preferowana jest przede wszystkim w celu minimalizowania ryzyka zakrzepowo-zatorowego, szczególnie ryzyka zakrzepicy żylnej. Udowodniono, że stosowanie plastrów uwalniających estradiol u zdrowych, nieotyłych kobiet po menopauzie, powoduje redukcję aż o 60% ryzyka wystąpienia częstości cukrzycy insulinoniezależnej. Doustna terapia hormonalna odznacza się większą ilością niepożądanych objawów żołądkowo-jelitowych, takich jak wzdęcia czy bóle brzucha, a schorzenia przewodu pokarmowego wymagają pozajelitowej drogi podania hormonów. Przezskórna menopauzalna terapia hormonalna ma korzystny profil bezpieczeństwa. Jej zalety i brak obaw o objawy uboczne zarówno wśród lekarzy, jak i pacjentów spowodowały na przestrzeni ostatnich lat znaczący wzrost procentowego udziału plastrów w globalnym rynku preparatów do menopauzalnej terapii hormonalnej. Trend ten jest szczególnie widoczny w Europie. Droga transdermalna menopauzalnej terapii hormonalnej powinna być oferowana przede wszystkim w celu minimalizowania ryzyka zakrzepowo-zatorowego, szczególnie ryzyka zakrzepicy żylnej. Transdermalna forma HTZ charakteryzuje się korzystniejszym niż doustna profilem bezpieczeństwa i powinna być terapią z wyboru dla dużej populacji kobiet z dolegliwościami klimakterycznymi. 

Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Informacje podane podczas rejestracji konta będą wykorzystane wyłącznie do umożliwienia Tobie zalogowania się i aktywnego korzystania z naszych portali: lekwpolsce.pl oraz gabinetprywatny.pl
Rejestrując się wyrażasz zgodę na wpisanie podanych danych do bazy danych.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
reklama
Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku - polityka prywatności. Administratorem danych osobowych jest Medyk Sp. z o.o. 01-015 Warszawa, Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 5/54 NIP 5260204920.
Prosimy kliknij w przycisk "OK", jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Medyk Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Medyk Sp. z o.o. (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach poprawy funkcjonalności naszych serwisów. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia swojej przeglądarce internetowej (pliki cookie) lub informując nas o wycofaniu zgody na przetwarzanie danych osobowych. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności, w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Pełny dostęp do zasobów strony internetowej możliwy jest po zalogowaniu, niektóre treści strony internetowej dostęne są wyłącznie dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. W takim przypadku niezbędne jest podanie Swoich danych osobowych.
OK