2013-02-14 Artykuł

Magnez jest pierwiastkiem bardzo istotnym dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, biorącym udział w aktywności ponad 300 enzymów. Objawy niedoboru magnezu w zależności od jego nasilenia mogą powodować różnorodne objawy kliniczne, z poważnymi zaburzeniami układu sercowo-naczyniowego i nerwowego włącznie. Niebezpieczne mogą też okazać się rzadziej występujące ciężkie stany hipermagnezemii. Suplementacja magnezem stosowana jest często w zapobieganiu i leczeniu bardzo różnorodnych schorzeń, np. choroby niedokrwiennej i zaburzeń rytmu serca, nadciśnienia, cukrzycy, astmy, osteoporozy, zespołu napięcia przedmiesiączkowego, migren i stanów depresyjnych. Preparaty zawierające magnez są bardzo popularne wśród pacjentów, głównie jako suplementy diety.

Magnez jest dwunastym pierwiastkiem układu okresowego, oznaczonym skrótowo Mg, umiejscowionym w II grupie głównej. Dawniej metal ten stosowany był w budownictwie i lotnictwie jako materiał ogniotrwały i izolacyjny, w przemyśle spożywczym do rafinowania cukrów, a w kosmetycznym
jako zagęszczacz szminek, fluidów czy zasypek. W postaci sproszkowanej używany był jako proszek fotograficzny i pełnił rolę dzisiejszej lampy błyskowej [1]. Z kolei chlorek magnezu służył do przygotowywania sztucznych wód mineralnych [2].

Copyright © Medyk sp. z o.o