twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

Wapń – nie tylko zdrowe kości i zęby

Wapń to nie tylko podstawowy składnik mineralny kości i zębów, ale także pierwiastek niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego (wydzielania neurotransmiterów), mięśniowego (uczestniczy w skurczach mięśni szkieletowych, gładkich i serca), krążenia (bierze udział w regulacji ciśnienia krwi) oraz krzepnięcia krwi. Jego niedobór może prowadzić do tężyczki, zwolnienia rytmu serca, demineralizacji kości i zaburzeń krzepnięcia krwi, z kolei nadmiar powoduje pobudzenia przedwczesne lub tachykardię oraz kamicę nerkową.

Wapń, oznaczany skrótem Ca, to czterdziesty pierwiastek układu okresowego, należący do drugiej grupy. Ten srebrzystobiały, aktywny chemicznie, miękki (można go kroić nożem) metal występuje najczęściej w związkach chemicznych na drugim stopniu utlenienia. W temperaturze pokojowej ulega działaniu fluoru, a także kwasów: solnego, azotowego, siarkowego, fluorowodorowego; w wyższej – reaguje z tlenem, chlorem, wodą i siarką, a bardzo silnie ogrzany łączy się z wodorem, węglem i azotem. Wapń jest piątym pierwiastkiem pod względem rozpowszechnienia w skorupie ziemskiej, występuje w postaci licznych minerałów i soli, do których należą: kalcyt, aragonit, marmury, kreda, wapienie, gips, anhydryt, dolomit, fluoryt, apatyt i fosforyt

Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Informacje podane podczas rejestracji konta będą wykorzystane wyłącznie do umożliwienia Tobie zalogowania się i aktywnego korzystania z naszych portali: lekwpolsce.pl oraz gabinetprywatny.pl
Rejestrując się wyrażasz zgodę na wpisanie podanych danych do bazy danych.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku - polityka prywatności. Administratorem danych osobowych jest Medyk Sp. z o.o. 01-015 Warszawa, Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 5/54 NIP 5260204920.
Prosimy kliknij w przycisk "OK", jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Medyk Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Medyk Sp. z o.o. (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach poprawy funkcjonalności naszych serwisów. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia swojej przeglądarce internetowej (pliki cookie) lub informując nas o wycofaniu zgody na przetwarzanie danych osobowych. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności, w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Pełny dostęp do zasobów strony internetowej możliwy jest po zalogowaniu, niektóre treści strony internetowej dostęne są wyłącznie dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. W takim przypadku niezbędne jest podanie Swoich danych osobowych.
OK