twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

"Nie tylko moment"

kampania edukacyjna dotycząca przedwczesnego wytrysku

Przedwczesny wytrysk (PW) jest  najczęstszym zaburzeniem seksualnym u mężczyzn, a mimo to należy do najrzadziej diagnozowanych i leczonych przypadłości. Dlatego też powstała międzynarodowa kampania edukacyjna „Nie tylko moment". Jej polska odsłona pod patronatem Polskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej rusza w listopadzie.

Co piąty mężczyzna cierpi na przedwczesny wytrysk. Według powszechnie przyjętej definicji na PW składają się trzy elementy: krótki czas od podniecenia do wytrysku, niska kontrola nad momentem nastąpienia wytrysku lub jej brak, a także wynikające z tego faktu poczucie frustracji. Przedwczesny wytrysk negatywnie wpływa na relacje między partnerami. Może prowadzić do wielu napięć, złości, spadku poczucia własnej wartości, a nawet depresji. Problem ten dotyczy mężczyzn, ale wpływa też na relacje w związku, poczucie satysfakcji i spełnienia.

Celem kampanii edukacyjnej "Nie tylko moment" jest zwiększenie świadomości problemu przedwczesnego wytrysku wśród mężczyzn i kobiet oraz przełamanie bariery wstydu w mówieniu o tym problemie. Na potrzeby kampanii powstała strona www.nietylkomoment.pl, zawierająca bazę wiedzy na temat przedwczesnego wytrysku oraz porady ekspertów. To międzynarodowy projekt, który trwa od kilku miesięcy w Europie pod patronatem Europejskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej (ESSM).

Zdrowie seksualne i satysfakcja wpływają nie tylko na nasze samopoczucie, ale również na jakość życia. Utrzymanie dobrych relacji seksualnych w związku może okazać się problemem, ponieważ około 4 milionów mężczyzn w Polsce może mieć przedwczesny wytrysk. Częstotliwość tego zaburzenia jest większa niż w przypadku problemów z erekcją, mimo to tylko 9% mężczyzn zgłasza się do lekarza – podkreślił dr Andrzej Depko, seksuolog, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej.

Rozmowa o problemach seksualnych nie jest łatwa, zwłaszcza dla mężczyzn, którzy odbierają to jako atak na własne poczucie męskości. Przedwczesny wytrysk nie zawsze postrzegany jest jako prawdziwy i ważny problem medyczny, który ma swoje przyczyny, ale i który można leczyć.

Jeżeli mężczyzna nie zdaje sobie sprawy, że przedwczesny wytrysk jest problemem medycznym, jest prawdopodobne, że nie będzie szukał pomocy w gabinecie lekarskim. W rezultacie osoby dotknięte przedwczesnym wytryskiem nie wiedzą, że mogą poprawić jakość swojego życia seksualnego – powiedział prof. dr hab. n. med. Piotr Radziszewski, urolog, kierownik Katedry i Kliniki Urologii Ogólnej, Onkologicznej i Czynnościowej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jedną z metod leczenia przedwczesnego wytrysku jest farmakoterapia. Obecnie tylko jeden produkt (dapoksetyna) jest zarejestrowany w leczeniu przedwczesnego wytrysku.

Partnerki mężczyzn z PW zgłaszają znacznie większe problemy w sferze seksualnej, odczuwają obniżoną satysfakcję i niepokój, a także mają więcej problemów z osiągnięciem orgazmu podczas stosunku niż z partnerami bez PW.

Kampanię „Nie tylko moment” wpiera Rada Ekspertów, w której skład wchodzą przedstawiciele różnych dziedzin medycyny: urologii, seksuologii, ginekologii czy psychiatrii.

 

 

Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Informacje podane podczas rejestracji konta będą wykorzystane wyłącznie do umożliwienia Tobie zalogowania się i aktywnego korzystania z naszych portali: lekwpolsce.pl oraz gabinetprywatny.pl
Rejestrując się wyrażasz zgodę na wpisanie podanych danych do bazy danych.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Uwaga, ta strona używa COOKIES
Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące COOKIES w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Dowiedz się więcej.
×