twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

"Czytaj ulotki"

spotkanie prasowe w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Materiałów Biobójczych

W spotkaniu zorganizowanym w URPLWMiPB, poświęconym problemom bezpiecznego stosowania leków oraz nowym uprawnieniom pacjentów związanym ze zgłaszaniem działań niepożądanych produktów leczniczych, wziął udział Prezes Urzędu - Grzegorz Cessak oraz z-ca Rzecznika Praw Pacjenta - Izabela Jakubczak-Rak. Podczas konferencji zaprezentowano spot edukacyjny "Lek bezpieczny".

 

Prezes Cessak pokreślił, że stosowanie się pacjentów do zaleceń zawartych w ulotkach ma ogromne znaczenie dla skuteczności leczenia. Akcja edukacyjna "Czytaj ulotki" ma uświadomić wszystkim, jak ważny jest to element prawidłowej terapii. Ma też na celu zwrócenie uwagi na symbol czarnego odwróconego trójkąta, obecnego na opakowaniach niektórych (szczególnie nowych) leków.

URPLWMiPB od 2006 r. prowadzi kampanię "Lek bezpieczny". W jej w ramach w tym roku został przygotowany film "Lek bezpieczny", wyemitowany podczas spotkania.

Jednym z aspektów kampanii edukacyjnej jest zwrócenie uwagi pacjentów na działania niepożądane i zachęcanie ich do zgłaszania niepokojących objawów lekarzowi, farmaceucie lub informowanie o tym URPLWMiPB, m.in. za pośrednictwem strony: www.dzialanianiepozadane.urpl.gov.pl.

Według danych przedstawionych przez Prezesa URPLWMiPB, w Polsce liczba zgłoszeń dotyczących działań niepożądanych zwiększa się systematycznie - w 2013 r. wyniosła 11 tys. Jednak ciągle jest niewspółmiernie mała w porównaniu z innymi krajami UE. Jak stwierdził Grzegorz Cessak, im więcej wiemy o lekach i ich działaniach niepożądanych, tym lepiej możemy leczyć pacjentów.

Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Informacje podane podczas rejestracji konta będą wykorzystane wyłącznie do umożliwienia Tobie zalogowania się i aktywnego korzystania z naszych portali: lekwpolsce.pl oraz gabinetprywatny.pl
Rejestrując się wyrażasz zgodę na wpisanie podanych danych do bazy danych.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
reklama
Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku - polityka prywatności. Administratorem danych osobowych jest Medyk Sp. z o.o. 01-015 Warszawa, Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 5/54 NIP 5260204920.
Prosimy kliknij w przycisk "OK", jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Medyk Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Medyk Sp. z o.o. (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach poprawy funkcjonalności naszych serwisów. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia swojej przeglądarce internetowej (pliki cookie) lub informując nas o wycofaniu zgody na przetwarzanie danych osobowych. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności, w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Pełny dostęp do zasobów strony internetowej możliwy jest po zalogowaniu, niektóre treści strony internetowej dostęne są wyłącznie dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. W takim przypadku niezbędne jest podanie Swoich danych osobowych.
OK