twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

Tegoroczna szczepionka przeciwko grypie skuteczniejsza od ubiegłorocznej

Szczepionka przeciwko grypie sezonowej na rok 2013/2014 okazuje się przewyższać skutecznością szczepionkę zeszłoroczną, jak podaje Centrum Kontroli i Prewencji Chorób w Stanach Zjednoczonych (CDC). Według CDC wiadomość ta jest szczególnie istotna dla ludzi w młodym i średnim wieku, którzy są grupą najrzadziej poddawaną szczepieniom przeciwko wirusowi grypy i stanowią większość hospitalizacji związanych z grypą w tym sezonie.

Szczepionka zmniejsza ryzyko rozwinięcia choroby i konieczności kontaktu z lekarzem średnio o 61% w porównaniu z 51-procentową skutecznością poprzedniego preparatu. Szczegółowe wyniki zostały opublikowane pod koniec lutego w  Tygodniowym Raporcie Dotyczącym Umieralności i Zachorowalności (Morbidity and Mortality Weekly Report) CDC.

Nowa szczepionka wykazuje podobne właściwości ochronne we wszystkich grupach wiekowych. Jej skuteczność wynosi 67% dla dzieci w wieku od 6 miesięcy do 17 lat, 60%  dla osób w wieku 18-64 lat oraz  52% dla osób powyżej 65. roku życia włącznie. Wśród osób starszych skuteczność poprzedniej szczepionki wynosiła jedynie 32%.  Ponadto aktualny preparat jest równie skuteczny wobec pandemicznego szczepu grypy A(H1N1), który jest obecnie dominujący.

Dane dotyczące skuteczności nowej szczepionki zostały oparte na badaniu 2319 dorosłych i dzieci będących pod opieką ambulatoryjną z powodu ostrego zakażenia górnych dróg oddechowych pomiędzy 2 grudnia 2013 r. oraz 23 stycznia 2014 r. Dane za cały sezon grypowy zostaną opublikowane jeszcze w tym roku.

Od początku w 2009 r. pandemii A(H1N1) wirus był obecny w środowisku każdego roku, co skłoniło do wprowadzenia szczepień sezonowych. 2013/2014 jest pierwszym sezonem grypowym od 2009/2010, w którym szczep A(H1N1) jest dominujący, stanowiąc 98% wirusów wykrytych u 2319 ​​pacjentów badanych przez CDC. Obecnie, podobnie jak w sezonie 2009/2010, zachorowania są rozpowszechnione szczególnie wśród młodych chorych i w średnim wieku, stanowiąc ok. 61 % (25-64 lata). Także w tej grupie wiekowej, w latach 2009/2010, miało miejsce 62% zgonów.

Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Informacje podane podczas rejestracji konta będą wykorzystane wyłącznie do umożliwienia Tobie zalogowania się i aktywnego korzystania z naszych portali: lekwpolsce.pl oraz gabinetprywatny.pl
Rejestrując się wyrażasz zgodę na wpisanie podanych danych do bazy danych.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
reklama
Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku - polityka prywatności. Administratorem danych osobowych jest Medyk Sp. z o.o. 01-015 Warszawa, Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 5/54 NIP 5260204920.
Prosimy kliknij w przycisk "OK", jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Medyk Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Medyk Sp. z o.o. (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach poprawy funkcjonalności naszych serwisów. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia swojej przeglądarce internetowej (pliki cookie) lub informując nas o wycofaniu zgody na przetwarzanie danych osobowych. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności, w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Pełny dostęp do zasobów strony internetowej możliwy jest po zalogowaniu, niektóre treści strony internetowej dostęne są wyłącznie dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. W takim przypadku niezbędne jest podanie Swoich danych osobowych.
OK