twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

Doustne przyjmowanie N-acetylocysteiny (ACC) może zmniejszać ryzyko zaostrzeń POChP

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez chińskich naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Guangzhou, pozytywny wpływ ACC, preparatu głównie o działaniu mukolitycznym, na redukcję zaostrzeń przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, ma najprawdopodobniej związek z jego bezpośrednim i pośrednim efektem antyoksydacyjnym, który jest obserwowany przy długotrwałej i regularnej terapii.  

Omawiane badanie zostało przeprowadzone metodą podwójnie ślepej próby, z randomizacją i pod kontrolą placebo. Zakwalifikowano do niego ponad 1000 pacjentów z umiarkowaną i ciężką postacią POChP, z czynnością płuc (mierzoną za pomocą natężonej objętości wydechowej pierwszosekundowej - FEV1) od 30% do 70% wartości należnej. Chorzy otrzymywali N-acetylocysteinę w dawce 600 mg  dwa razy na dobę lub placebo. Główny punkt końcowy stanowiła roczna częstość zaostrzeń u pacjentów, którzy przyjmowali co najmniej jedną dawkę leku i odbyli co najmniej jedną wizytę oceniającą po przeprowadzonej randomizacji.

W ciągu rocznej terapii występowanie zaostrzeń w przełożeniu na pacjento-lata wyniosło 1,16 u pacjentów, którzy otrzymali co najmniej jedną dawkę N-acetylocysteiny w porównaniu do 1,49 w grupie przyjmującej placebo (RR 0,78 95% CI 0.67-0.90; p = 0.0011). Ponadto średni czas trwania zaostrzenia w grupie N-acetylocysteiny był krótszy, wyniósł 14,8 dni w porównaniu z 19,2 dni w grupie placebo. Leczenie było skuteczniejsze u pacjentów z umiarkowaną postacią niż u osób z ciężką postacią choroby. Najistotniejszymi ograniczeniami badania były: mniejsza liczba uczestników od pierwotnie zakładanej przez autorów oraz uzyskiwanie informacji na temat zaostrzeń głównie na podstawie wywiadu.

Badacze podkreślają rolę terapii antyoksydacyjnej w prewencji POChP, która mogłaby stanowić prostą i tanią metodę leczenia. Wymagane są dalsze badania nad skutecznością ACC i innych antyoksydantów w redukcji zaostrzeń POChP.

Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Informacje podane podczas rejestracji konta będą wykorzystane wyłącznie do umożliwienia Tobie zalogowania się i aktywnego korzystania z naszych portali: lekwpolsce.pl oraz gabinetprywatny.pl
Rejestrując się wyrażasz zgodę na wpisanie podanych danych do bazy danych.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
reklama
Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku - polityka prywatności. Administratorem danych osobowych jest Medyk Sp. z o.o. 01-015 Warszawa, Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 5/54 NIP 5260204920.
Prosimy kliknij w przycisk "OK", jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Medyk Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Medyk Sp. z o.o. (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach poprawy funkcjonalności naszych serwisów. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia swojej przeglądarce internetowej (pliki cookie) lub informując nas o wycofaniu zgody na przetwarzanie danych osobowych. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności, w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Pełny dostęp do zasobów strony internetowej możliwy jest po zalogowaniu, niektóre treści strony internetowej dostęne są wyłącznie dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. W takim przypadku niezbędne jest podanie Swoich danych osobowych.
OK