twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

Interakcje wybranych, nieopioidowych leków przeciwbólowych, dostępnych bez recepty (OTC)

Bardzo wiele leków dostępnych jest w aptekach bez recepty. Jednymi z najczęściej stosowanych przez pacjentów są nieopioidowe leki przeciwbólowe (m.in. niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz paracetamol). Popularnymi środkami leczniczymi zaliczanymi do wymienionej wyżej grupy są: kwas acetylosalicylowy, ibuprofen, diklofenak, naproksen oraz wspomniany paracetamol i metamizol sodowy. Omawiane farmaceutyki, pomimo dostępności OTC, mogą powodować wystąpienie istotnych interakcji z innymi lekami.

Interakcje te w przeważającym stopniu wynikają z mechanizmu działania oraz farmakokinetyki substancji leczniczych. W przypadku niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) kluczowe jest hamowanie aktywności cyklooksygenaz (COX-1, COX-2), enzymów uczestniczących w szlaku przemian kwasu arachidonowego. Przy udziale wspomnianych enzymów, z kwasu arachidonowego powstają prostaglandyny, tromboksan oraz prostacyklina. Zahamowanie syntezy wymienionych eikozanoidów będzie podłożem wystąpienia ważnych interakcji lekowych z wieloma grupami leków. W przypadku paracetamolu źródłem niekorzystnych oddziaływań z innymi substancjami będzie głównie jego metabolizm, który w określonych sytuacjach, np. przy zażyciu paracetamolu z alkoholem, może prowadzić do toksycznego uszkodzenia wątroby. Wiele przykładów interakcji niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), dostępnych bez recepty, pokazuje jak duże ryzyko dla zdrowia pacjenta niesie ze sobą nieświadome kojarzenie leków z różnych grup. Rolą lekarza oraz farmaceuty jest rzetelne analizowanie prowadzonej przez pacjenta politerapii i informowanie o istniejącym ryzyku wystąpienia interakcji.

Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Informacje podane podczas rejestracji konta będą wykorzystane wyłącznie do umożliwienia Tobie zalogowania się i aktywnego korzystania z naszych portali: lekwpolsce.pl oraz gabinetprywatny.pl
Rejestrując się wyrażasz zgodę na wpisanie podanych danych do bazy danych.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Uwaga, ta strona używa COOKIES
Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące COOKIES w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Dowiedz się więcej.
×