twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

Interakcje wybranych, nieopioidowych leków przeciwbólowych, dostępnych bez recepty (OTC)

Bardzo wiele leków dostępnych jest w aptekach bez recepty. Jednymi z najczęściej stosowanych przez pacjentów są nieopioidowe leki przeciwbólowe (m.in. niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz paracetamol). Popularnymi środkami leczniczymi zaliczanymi do wymienionej wyżej grupy są: kwas acetylosalicylowy, ibuprofen, diklofenak, naproksen oraz wspomniany paracetamol i metamizol sodowy. Omawiane farmaceutyki, pomimo dostępności OTC, mogą powodować wystąpienie istotnych interakcji z innymi lekami.

Interakcje te w przeważającym stopniu wynikają z mechanizmu działania oraz farmakokinetyki substancji leczniczych. W przypadku niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) kluczowe jest hamowanie aktywności cyklooksygenaz (COX-1, COX-2), enzymów uczestniczących w szlaku przemian kwasu arachidonowego. Przy udziale wspomnianych enzymów, z kwasu arachidonowego powstają prostaglandyny, tromboksan oraz prostacyklina. Zahamowanie syntezy wymienionych eikozanoidów będzie podłożem wystąpienia ważnych interakcji lekowych z wieloma grupami leków. W przypadku paracetamolu źródłem niekorzystnych oddziaływań z innymi substancjami będzie głównie jego metabolizm, który w określonych sytuacjach, np. przy zażyciu paracetamolu z alkoholem, może prowadzić do toksycznego uszkodzenia wątroby. Wiele przykładów interakcji niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), dostępnych bez recepty, pokazuje jak duże ryzyko dla zdrowia pacjenta niesie ze sobą nieświadome kojarzenie leków z różnych grup. Rolą lekarza oraz farmaceuty jest rzetelne analizowanie prowadzonej przez pacjenta politerapii i informowanie o istniejącym ryzyku wystąpienia interakcji.

Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Informacje podane podczas rejestracji konta będą wykorzystane wyłącznie do umożliwienia Tobie zalogowania się i aktywnego korzystania z naszych portali: lekwpolsce.pl oraz gabinetprywatny.pl
Rejestrując się wyrażasz zgodę na wpisanie podanych danych do bazy danych.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
reklama
Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku - polityka prywatności. Administratorem danych osobowych jest Medyk Sp. z o.o. 01-015 Warszawa, Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 5/54 NIP 5260204920.
Prosimy kliknij w przycisk "OK", jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Medyk Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Medyk Sp. z o.o. (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach poprawy funkcjonalności naszych serwisów. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia swojej przeglądarce internetowej (pliki cookie) lub informując nas o wycofaniu zgody na przetwarzanie danych osobowych. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności, w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Pełny dostęp do zasobów strony internetowej możliwy jest po zalogowaniu, niektóre treści strony internetowej dostęne są wyłącznie dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. W takim przypadku niezbędne jest podanie Swoich danych osobowych.
OK