2016-06-30 Aktualności

Polscy pacjenci z zaawansowanym czerniakiem będą mogli skorzystać z immunoterapii w pierwszej i drugiej linii leczenia

Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzję o refundacji leku KEYTRUDA (pembrolizumab) od 1 lipca 2016 roku w leczeniu czerniaka skóry lub błon śluzowych

WARSZAWA 29 czerwca 2016 – Lek KEYTRUDA (pembrolizumab) został objęty refundacją w III (nieoperacyjnym) lub IV stopniu zaawansowania czerniaka skóry lub błon śluzowych u osób dorosłych. Do leczenia lekiem KEYTRUDA mogą zostać zakwalifikowani pacjenci nie leczeni wcześniej farmakologicznie lub w przypadku których jedno leczenie systemowe czerniaka okazało się nieskuteczne. Lek KEYTRUDA to przeciwciało anty-PD-1, aktywujące do walki z nowotworem układ odpornościowy pacjenta.

Refundacja leku KEYTRUDA to doskonała wiadomość dla polskich pacjentów, ich rodzin i lekarzy, którzy z ogromną niecierpliwością czekali na szerszy dostęp do immunoterapii w leczeniu zaawansowanego czerniaka. Dzięki decyzji Ministerstwa Zdrowia możliwe będzie leczenie czerniaka zgodnie z najnowszymi wytycznymi, a polscy pacjenci będą mieli dostęp do tych samych leków, co pacjenci w pozostałych krajach Unii Europejskiej – mówi Dyrektor Zarządzający MSD w Polsce Erik Plas.

Wcześniej dzięki uruchomionemu przez MSD programowi wczesnego dostępu do leku KEYTRUDA, otrzymało go 50 polskich pacjentów. Około połowa tych chorych kontynuuje leczenie co świadczy o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia.

Lek KEYTRUDA® został zarejestrowany w leczeniu zaawansowanego (nieoperacyjnego lub przerzutowego) czerniaka u osób dorosłych. Komisja Europejska zarejestrowała lek KEYTRUDA na podstawie danych z badań klinicznych przeprowadzonych z udziałem ponad 1500 pacjentów.

Wyniki badań KEYNOTE-001, 002 i 006

W badaniach klinicznych KEYNOTE-001, KEYNOTE-002 i KEYNOTE-006 oceniano skuteczność i bezpieczeństwo leczenia pembrolizumabem zróżnicowanej grupy pacjentów z zaawansowanym czerniakiem z uwzględnieniem wcześniej zastosowanych terapii, rożnego stanu zaawansowania choroby oraz obecności lub braku mutacji BRAF. (1,2,3)

W badaniu KEYNOTE-006 wykazano istotną przewagę leku KEYTRUDA (pembrolizumab) nad ipilimumabem pod względem czasu przeżycia wolnego od progresji (PFS), całkowitego czasu przeżycia (OS) oraz ogólnego odsetka odpowiedzi (ORR), a także wykazały mniejszą częstość poważnych zdarzeń niepożądanych.

Informacje na temat leku KEYTRUDA® (pembrolizumab)

KEYTRUDA® to humanizowane przeciwciało monoklonalne, które blokuje interakcję pomiędzy receptorem PD-1 i jego ligandami: PD-L1 oraz PD-L2. przywracając limfocytom zdolność do prawidłowej odpowiedzi immunologicznej, skutecznej reakcji organizmu na komórki nowotworowe.

Firma MSD prowadzi szeroki program, obejmujący ponad 270 badań klinicznych z zastosowaniem leku KEYTRUDA® – które dotyczą ponad 30 typów nowotworów. W tych badaniach lek jest stosowany zarówno w monoterapii, oraz w skojarzeniu z innymi substancjami czynnymi.

Copyright © Medyk sp. z o.o