2017-09-22 Aktualności

Nowe analizy przełomowego badania EMPA-REG OUTCOME® wykazały, że empagliflozyna ograniczyła ryzyko śmierci z przyczyn sercowo-naczyniowych u pacjentów chorych na cukrzycę typu 2 i rozpoznaną chorobą sercowo-naczyniową (ChSN) niezależnie od kontroli glikemii na początku badania. Spadek liczby zgonów z przyczyn sercowo-naczyniowych zaobserwowano również po dodaniu empagliflozyny do najczęściej stosowanych leków przeciwcukrzycowych pierwszego i drugiego rzutu, takich jak metformina czy pochodne sulfonylomocznika.

Wyniki z analiz post hoc zostały zaprezentowane przez Boehringer Ingelheim podczas 53. dorocznego zjazdu Europejskiego Towarzystwa Badań nad Cukrzycą (EASD) w Lizbonie (Portugalia).

„Teraz, kiedy mamy nową możliwość ograniczenia liczby zgonów z przyczyn sercowo-naczyniowych u osób cierpiących na cukrzycę typu 2, staramy się lepiej zrozumieć, czy istnieją jakieś różnice w korzyściach dla pacjentów. Nowe analizy badania EMPA-REG OUTCOME® wykazały, że empagliflozyna skutecznie ograniczyła ryzyko śmierci z przyczyn sercowo-naczyniowych u pacjentów chorych na cukrzycę typu 2 i rozpoznaną chorobą sercowo-naczyniową, niezależnie od poziomu glikemii na początku badania oraz wtedy, gdy empagliflozyna została dodana do powszechnie stosowanych doustnych leków obniżających poziom cukru we krwi” – mówi prof. Silvio Inzucchi z Wydziału Endokrynologii na Akademii Medycznej Yale w New Haven (USA), który dziś prezentował dane.

We wszystkich czterech grupach charakteryzujących się określonym poziomem glikemii na początku badania (poziom HbA1c wynoszący < 7,0%, 7,0% do < 8,0%, 8,0% do < 9,0% oraz ≥ 9,0%) u pacjentów otrzymujących empagliflozynę stwierdzono spadek ryzyka zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych w porównaniu do grupy przyjmującej placebo. Wnioski te były spójne z ograniczeniem ryzyka zaobserwowanym w całej badanej populacji i były niezależne od tego, czy kontrola glikemii uległa poprawie po wprowadzeniu badanego leczenia (co mierzono spadkiem poziomu HbA1c wynoszącym ≥ 0,5% w 12. tygodniu).

Dodatkowe analizy post hoc wykazały, że po dodaniu empagliflozyny do metforminy lub pochodnych sulfonylomocznika, spadek ryzyka zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych w porównaniu do placebo był spójny z wynikami uzyskanymi dla całej badanej populacji. Analizy te wykazały także, że odsetek pacjentów, u których wystąpiły działania niepożądane w postaci hipoglikemii, był podobny w grupach przyjmujących placebo i empagliflozynę podczas badania EMPA-REG OUTCOME®.

Wyniki badania EMPA-REG OUTCOME® przeprowadzonego z udziałem 7020 pacjentów, opublikowane po raz pierwszy w czasopiśmie "New England Journal of Medicine" w 2015 r., wykazały, że empagliflozyna stosowana w połączeniu z leczeniem standardowym (leki obniżające poziom glukozy oraz leki stosowane w chorobach sercowo-naczyniowych) ogranicza względne ryzyko zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych o 38% w porównaniu do placebo u pacjentów z cukrzycą typu 2 i rozpoznaną chorobą sercowo-naczyniową. Ogólny profil bezpieczeństwa empagliflozyny był zgodny z obserwowanym we wcześniejszych badaniach i z obecnie zarejestrowanymi wskazaniami.

Copyright © Medyk sp. z o.o