2017-09-26 Aktualności

Witamina D – minimum, maximum, optimum

III Międzynarodowa Konferencja EVIDAS 2017

III Międzynarodowa Konferencja EVIDAS 2017 „Witamina D – minimum, maximum optimum”, która odbyła się 22 września w Warszawie, zgromadziła licznych prelegentów i uczestników, ekspertów z Polski i zagranicy, by dyskutować o znaczeniu witaminy D i jej wpływie na organizm człowieka z punktu widzenia różnych obszarów terapeutycznych, a także o bezpieczeństwie jej stosowania. Na przestrzeni ostatnich lat coraz częściej zwraca się uwagę na działanie witaminy D i rolę, jaką odgrywa w utrzymaniu zdrowia. Tymczasem specjaliści zgodnie twierdzą, że znaczna część populacji ma zbyt niski poziom witaminy D.

Badanie populacyjne przeprowadzone przez prof. nadzw. dr. hab. n. med. Pawła Płudowskiego i opublikowane w 2014 r. dowiodło, że blisko 90% dorosłych Polaków cierpi na niedobory witaminy D.

"Do niedawna deficyty witaminy D łączono najczęściej z ryzykiem rozwoju krzywicy. Obecnie postrzega się go jako ważny dodatkowy czynnik ryzyka wielu chorób cywilizacyjnych takich, jak: choroby nowotworowe, sercowo-naczyniowe, nadciśnienie tętnicze, schorzenia autoimmunizacyjne, zaburzenia metaboliczne, choroby infekcyjne wynikające z obniżonej odporności oraz zaburzenia neuropsychiatryczne" –mówi prof. Paweł Płudowski z Zakładu Biochemii, Radioimmunologii i Medycyny Doświadczalnej Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie, Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego i Naukowego III Międzynarodowej Konferencji EVIDAS 2017. 

Konferencje naukowo-szkoleniowe pod patronatem European Vitamin D Association (EVIDAS) organizowane są co dwa lata. Tegoroczne spotkanie "Witamina D - minimum, maximum, optimum"  stanowiło możliwość podjęcia dyskusji na temat działania witaminy D i jej znaczenia dla zdrowia z punktu widzenia różnych obszarów terapeutycznych: pediatrii, kardiologii, ginekologii, dermatologii, reumatologii, endokrynologii, gastrologii oraz medycyny sportowej.

"Tytuł konferencji to odzwierciedlenie naszych doświadczeń i wiedzy. Wyniki badań publikowanych w renomowanych czasopismach medycznych dokumentują wiele korzyści wynikających z działania witaminy D na organizm ludzki na wszystkich etapach jego życia. Rozpowszechnienie tej wiedzy jest uzasadnione i celowe. Jednocześnie podkreślamy konieczność racjonalnego stosowania wytycznych dotyczących suplementacji witaminy D z uwzględnieniem aspektów dotyczących bezpieczeństwa. Świadomość konsekwencji zdrowotnych związanych ze zbyt wysokim poziomem witaminy D jest bardzo ważna. Jedynie optymalny jej poziom w organizmie pozwala zachować zdrowie” – podkreśla prof. Płudowski.

Wszechstronne działanie witaminy D oraz jej wpływ na poszczególne narządy sprawił, że konferencje cieszą się zainteresowaniem lekarzy wielu specjalizacji, m.in. endokrynologów, alergologów, diabetologów, reumatologów, dermatologów, onkologów  i innych. Łącznie kilkudziesięciu wybitnych ekspertów –wykładowców z Polski, całej Europy, Izraela, Kanady i USA zaprezentowało najnowsze doniesienia naukowe oraz własne doświadczenia dotyczące wpływu witaminy D na pacjentów.

Gościem specjalnym konferencji był prof. Michael F. Holick z Boston University Medical Center (USA), światowej sławy naukowiec i ekspert w dziedzinie endokrynologii, biofizyki i fotobiologii, który od 30 lat bada wpływ witaminy D na zdrowie. W trakcie sesji pod przewodnictwem prof. Holicka dyskusji poddano wielokierunkowe działanie witaminy D w organizmie, w tym znaczenie w procesach autoimmunizacji, wpływ na płodność, jak również rolę w leczeniu przewlekłej niewydolności nerek oraz niewydolności serca i chorób sercowo-naczyniowych.

Copyright © Medyk sp. z o.o