twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

Bocznia piłkowana - właściwości, działanie biologiczne i zastosowanie

Bocznia piłkowana (palma sabałowa) jest najczęściej stosowana we wczesnej i umiarkowanej postaci łagodnego rozrostu gruczołu krokowego. Aktywne biologicznie związki zawarte w owocach tej rośliny hamują działanie 5α-reduktazy steroidowej, co blokuje przekształcenie testosteronu w dihydrotestosteron. Bocznia piłkowana wykazuje efekt antyandrogenowy (zmniejsza poziom DHT) i przeciwnowotworowy (hamuje cykl komórkowy). Fitosterole zaburzają kaskadę kwasu arachidonowego (hamowanie szlaku lipooksygenazy i cyklooksygenazy), związaną z procesem zapalnym.
Bocznię piłkowaną (palmę sabałową) po raz pierwszy opisał amerykański badacz William Bartram, który badał florę i faunę Ameryki Północnej oraz kulturę plemion Indian. Liście tej palmy stanowiły pożywienie Indian, którzy wykorzystywali jej zdolność leczenia dróg moczowych, przewlekłego kaszlu oraz zaburzeń trawiennych. Podawano je również osobom słabym lub schorowanym w celu wzmocnienia. Te właściwości lecznicze owoców palmy wykorzystywane były już w XV w. w obu Amerykach oraz Egipcie. Amerykańscy kolonizatorzy szybko przejęli od Indian wiedzę o właściwościach leczniczych palmy sabałowej i stosowali ją jako składnik preparatów już w XIX w. W XX w. ten gatunek wprowadzono do XXIII wydania spisu leków Stanów Zjednoczonych oraz krajowego receptariusza. W latach 1906-1917 Farmakopea Amerykańska zawierała monografię dotyczącą tej rośliny, a w 1926 r. oficjalnie wprowadzono ją na rynek. Jednak około 1950 r. została wycofana ze względu na brak potwierdzonych właściwości leczniczych. Do badania rośliny powrócono w latach 80. XX w.
Dzisiaj funkcjonuje kilkanaście nazw systematycznych oraz zwyczajowych boczni piłkowanej, wchodzącej w skład ponad 100 preparatów leczniczych.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Informacje podane podczas rejestracji konta będą wykorzystane wyłącznie do umożliwienia Tobie zalogowania się i aktywnego korzystania z naszych portali: lekwpolsce.pl oraz gabinetprywatny.pl
Rejestrując się wyrażasz zgodę na wpisanie podanych danych do bazy danych.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku - polityka prywatności. Administratorem danych osobowych jest Medyk Sp. z o.o. 01-015 Warszawa, Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 5/54 NIP 5260204920.
Prosimy kliknij w przycisk "OK", jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Medyk Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Medyk Sp. z o.o. (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach poprawy funkcjonalności naszych serwisów. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia swojej przeglądarce internetowej (pliki cookie) lub informując nas o wycofaniu zgody na przetwarzanie danych osobowych. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności, w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Pełny dostęp do zasobów strony internetowej możliwy jest po zalogowaniu, niektóre treści strony internetowej dostęne są wyłącznie dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. W takim przypadku niezbędne jest podanie Swoich danych osobowych.
OK