twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

Koenzym Q10 (CoQ10) - biologiczna rola i znaczenie suplementacji

Koenzym Q10 (CoQ10) należy do endogennych kofaktorów uczestniczących w produkcji związków wysokoenergetycznych w mitochondriach. Działa również antyoksydacyjnie i stabilizująco na błony biologiczne. Utrzymanie dostatecznie wysokiego poziomu tego związku w komórkach jest warunkiem sprawnego przebiegu procesów bioenergetycznych i funkcjonowania naturalnych mechanizmów obrony antyoksydacyjnej. Odpowiednia suplementacja może wyrównywać deficyty CoQ10 w ustroju, przynosząc korzyści zdrowotne w niektórych grupach pacjentów.
Rosnące zainteresowanie możliwością zastosowania koenzymu Q10 (CoQ10) w praktyce klinicznej wynika z dużego potencjału tego związku w zakresie działania antyoksydacyjnego. Endogenny CoQ10 (syn. 2,3-dimetoksy-5-metylo- 6-poliprenylo-1,4-benzochinon, ubichinon, ubidekarenon) pełni w komórkach wiele istotnych funkcji: jest koenzymem dla enzymów mitochondrialnych i ważnym elementem łańcucha oddechowego, warunkującym sprawny przebieg przemian energetycznych.
Zawartość CoQ10 w organizmie uzależniona jest od wielu czynników. Maksymalne stężenie w tkankach człowieka występuje ok. 20. r.ż, a następnie wraz z postępującym procesem starzenia zmniejsza się sukcesywnie z roku na rok.
Także niewystarczająca podaż substratów egzogennych potrzebnych do wewnątrzustrojowej produkcji CoQ10, jak również niektóre schorzenia czy przyjmowanie leków (związków sulfhydrylowych, leków przeciwnowotworowych, statyn) prowadzą do osłabienia biosyntezy tego związku.
Pula koenzymu Q10 może być uzupełniana poprzez suplementację. Zmniejszenie niedoborów CoQ10 we krwi i mięśniu sercowym przekłada się na wzmożenie aktywności enzymów mikrosomalnych i produkcję związków wysokoenergetycznych, co usprawnia procesy bioenergetyczne zachodzące w komórkach. Obserwacje kliniczne wskazują, że stosowanie CoQ10 może przynosić pozytywne efekty w przypadku chorób nowotworowych, neurodegeneracyjnych oraz cukrzycy typu 2. Jednak najwięcej korzyści z suplementacji odnoszą pacjenci z szeroko rozumianymi schorzeniami układu sercowo-naczyniowego.

 

Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Informacje podane podczas rejestracji konta będą wykorzystane wyłącznie do umożliwienia Tobie zalogowania się i aktywnego korzystania z naszych portali: lekwpolsce.pl oraz gabinetprywatny.pl
Rejestrując się wyrażasz zgodę na wpisanie podanych danych do bazy danych.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku - polityka prywatności. Administratorem danych osobowych jest Medyk Sp. z o.o. 01-015 Warszawa, Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 5/54 NIP 5260204920.
Prosimy kliknij w przycisk "OK", jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Medyk Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Medyk Sp. z o.o. (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach poprawy funkcjonalności naszych serwisów. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia swojej przeglądarce internetowej (pliki cookie) lub informując nas o wycofaniu zgody na przetwarzanie danych osobowych. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności, w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Pełny dostęp do zasobów strony internetowej możliwy jest po zalogowaniu, niektóre treści strony internetowej dostęne są wyłącznie dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. W takim przypadku niezbędne jest podanie Swoich danych osobowych.
OK