twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

Pielęgnacja nabłonka dróg oddechowych w alergicznym nieżycie nosa i astmie alergicznej

IgE-zależne reakcje alergiczne na alergeny wziewne prowadzą do rozwoju alergicznego nieżytu nosa (ANN) oraz astmy. ANN objawia się obrzękiem i wysiękiem w obrębie jamy nosowej, natomiast w astmie alergicznej dochodzi do skurczu mięśni gładkich i obrzęku błony śluzowej oskrzeli, z tworzeniem czopów śluzowych, co ogranicza przepływ powietrza. Oczyszczanie błony śluzowej dróg oddechowych preparatami wody morskiej jest ważnym elementem profilaktyki i leczenia ANN (donosowe aerozole) oraz astmy alergicznej (nebulizacje).
Alergiczny nieżyt nosa (ANN) oraz astma alergiczna są coraz powszechniejszym problemem epidemiologicznym. W obu jednostkach chorobowych komfort życia pacjenta ulega znacznemu obniżeniu. W okresach zaostrzeń choroby  konieczne jest przestrzeganie wielu zaleceń mających na celu ograniczenie ekspozycji na alergen (m.in. unikanie przebywania na świeżym powietrzu, zaprzestanie uprawiania sportu). Dodatkowo objawy ANN wprowadzają znaczny
dyskomfort w codziennym życiu (problemy ze snem, oddychaniem, kaszel, niechęć do kontaktów towarzyskich) i mogą niekorzystnie wpływać na kondycję psychiczną pacjenta. Obecnie coraz większą wagę przywiązuje się do profilaktyki ANN i astmy alergicznej, ukierunkowanej na zwiększanie skuteczności oczyszczania dróg oddechowych z alergenów wziewnych za pomocą preparatów wody morskiej (izotoniczne aerozole donosowe i nebulizacje). Postępowanie to jest również rekomendowane jako postępowanie wspomagające leczenie ANN. W stanach zaostrzeń choroby rekomendowane są natomiast redukujące obrzęk i upłynniające wydzielinę preparaty hipertoniczne.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Informacje podane podczas rejestracji konta będą wykorzystane wyłącznie do umożliwienia Tobie zalogowania się i aktywnego korzystania z naszych portali: lekwpolsce.pl oraz gabinetprywatny.pl
Rejestrując się wyrażasz zgodę na wpisanie podanych danych do bazy danych.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Uwaga, ta strona używa COOKIES
Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące COOKIES w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Dowiedz się więcej.
×