2018-05-30 Aktualności

Szacuje siÄ™, że w Polsce żyje ok. 50 tys. osób chorych na stwardnienie rozsiane (SM). To jedna z najczęściej wystÄ™pujÄ…cych przewlekÅ‚ych chorób neurologicznych. Zazwyczaj dotyka ludzi miÄ™dzy 20. a 40. rokiem życia, ale może dotyczyć też dzieci i osób starszych. Najważniejsze jest nowoczesne leczenie tej choroby – pozwala zredukować liczbÄ™ rzutów, które negatywnie wpÅ‚ywajÄ… na sprawność fizycznÄ… oraz pracÄ™ zmysłów. 

Jeszcze kilka lat temu opcje terapeutyczne w Polsce byÅ‚y mocno ograniczone, obecnie pacjenci z SM majÄ… taki sam dostÄ™p do innowacyjnych i zróżnicowanych terapii, jak w pozostaÅ‚ych krajach Unii Europejskiej. 

"Taka diagnoza zwykle wiąże siÄ™ z szokiem. MÅ‚odzi, aktywni zawodowo i towarzysko ludzie, nagle muszÄ… zmierzyć siÄ™ z takimi konsekwencjami choroby, jak niedowÅ‚ad koÅ„czyn, zaburzenia czucia, zaburzenia widzenia czy zaburzenia równowagi. Wiele osób w takich chwilach myÅ›li, że musi porzucić dotychczasowe życie i przyzwyczajenia, tymczasem choroba nie musi oznaczać rezygnacji z marzeÅ„, pracy lub codziennych czynnoÅ›ci" – podkreÅ›la Izabela Czarnecka-Walicka, prezes Fundacji NeuroPozytywni oraz inicjatorka kampanii „P.S. Mam SM”.

Internetowa akcja #SposóbNaSM jest częściÄ… kampanii „P.S. mam SM", której głównym celem jest przeÅ‚amanie stereotypów na temat życia z przewlekÅ‚Ä… chorobÄ…, jakÄ… jest stwardnienie rozsiane. Inicjatorami projektu sÄ… przedstawiciele Fundacji NeuroPozytywni. Kampania P.S. Mam SM realizowana jest przy wsparciu grantu edukacyjnego firmy Sanofi Genzyme.

WiÄ™cej informacji: www.neuropozytywni.pl

Copyright © Medyk sp. z o.o