twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

Praca zmianowa – jak uniknąć zaburzeń rytmu snu i czuwania?

Praca zmianowa zaburza dobowy rytm snu i czuwania oraz rytm wydzielania endogennej melatoniny. Wieloletnie
niedobory snu dobrej jakości negatywnie wpływają na jakość życia pracownika oraz zwiększają ryzyko rozwoju zaburzeń neuropsychiatrycznych, metabolicznych i nowotworów. Postępowanie obejmuje zindywidualizowaną farmakoterapię melatoniną w połączeniu z fototerapią i terapią behawioralną.
Chociaż niekorzystny wpływ pracy zmianowej na zdrowie i samopoczucie pracowników jest niezaprzeczalny, w ostatnich latach obserwuje się jednak stały wzrost odsetka wykonujących ją osób. Zgodnie ze stanowiskiem Amerykańskiej Akademii Medycyny Snu wyróżnia się zmianę poranną (4:00 – 7:00 rano), wieczorną (w przedziale 14:00 – północ) i nocną (od 21:00 do 8:00 rano). Szacuje się, że w ten sposób pracuje obecnie od 15 do 25% ogółu siły roboczej, w tym m.in. w profesjach związanych z ochroną zdrowia, bezpieczeństwem czy transportem. Negatywne
konsekwencje pracy zmianowej mogą ujawnić się już po kilku miesiącach bądź dopiero po kilku latach i obejmują zaburzenia snu, chroniczne zmęczenie, dolegliwości neuropsychiatryczne i zaburzenia metaboliczne. Pierwotnym źródłem wszystkich zaburzeń związanych z pracą zmianową jest niezgodność między porami snu i czuwania wyznaczanymi przez wewnętrzny zegar biologiczny a porami wynikającymi z godzin pracy. Niwelowanie negatywnych konsekwencji zdrowotnych pracy zmianowej wymaga zarówno samodyscypliny w przestrzeganiu godzin i zasad higieny snu, jak i zindywidualizowanej foto- i farmakoterapii.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Informacje podane podczas rejestracji konta będą wykorzystane wyłącznie do umożliwienia Tobie zalogowania się i aktywnego korzystania z naszych portali: lekwpolsce.pl oraz gabinetprywatny.pl
Rejestrując się wyrażasz zgodę na wpisanie podanych danych do bazy danych.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
reklama
Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku - polityka prywatności. Administratorem danych osobowych jest Medyk Sp. z o.o. 01-015 Warszawa, Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 5/54 NIP 5260204920.
Prosimy kliknij w przycisk "OK", jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Medyk Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Medyk Sp. z o.o. (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach poprawy funkcjonalności naszych serwisów. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia swojej przeglądarce internetowej (pliki cookie) lub informując nas o wycofaniu zgody na przetwarzanie danych osobowych. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności, w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Pełny dostęp do zasobów strony internetowej możliwy jest po zalogowaniu, niektóre treści strony internetowej dostęne są wyłącznie dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. W takim przypadku niezbędne jest podanie Swoich danych osobowych.
OK