twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

Rola H1-blokerów we współczesnej alergologii

H1-blokery (leki przeciwhistaminowe) są uznanymi lekami we współczesnej alergologii. W licznych wytycznych
zaleca się doustne leki przeciwhistaminowe II generacji jako leki pierwszego rzutu w alergicznym nieżycie błony śluzowej nosa, alergicznym zapaleniu spojówek, pokrzywce i obrzęku naczynioruchowym. Aktualizacja wytycznych ARIA z roku 2016 podkreśla kluczową rolę II generacji leków przeciwhistaminowych w terapii alergicznego nieżytu błony śluzowej nosa. II generacja H1-blokerów została uznana za leki bezpieczne i wysoce skuteczne w redukcji objawów alergii. Wśród antyhistaminików II generacji znajduje się grupa najnowszych antyhistaminików o cechach zbliżonych do idealnego H1-blokera (bilastyna, desloratadyna, feksofenadyna i rupatadyna).
Leki przeciwhistaminowe stanowią jeden z najważniejszych filarów farmakoterapii chorób alergicznych. Mogą być stosowane doraźnie, jak i przewlekle. Ich mechanizm działania polega na hamowaniu działania histaminy na receptor histaminowy H1 lub hamowaniu aktywności dekarboksylazy histydyny, prekursora histaminy. Znajdują zastosowanie w terapii alergicznego nieżytu błony śluzowej nosa, alergicznego zapalenia spojówek, a także pokrzywki. Histamina pełni funkcję mediatora procesów zapalnych. Rozszerza i zwiększa przepuszczalność naczyń krwionośnych, powoduje skurcz mięśni gładkich (np. w oskrzelach). Wydzielana w dużych ilościach do tkanki podskórnej drażni zakończenia nerwowe, powodując świąd i ból. Odpowiada za większość objawów alergii, jak świąd, kichanie, obrzęk tkanek (wzrost przepuszczalności naczyń krwionośnych) i zaczerwienienie skóry (rozszerzenie naczyń krwionośnych). Antyhistaminiki dzielimy na dwie generacje. I generacja, starsza, wywodzi się z neuroleptyków. Wśród leków II generacji wyróżnia się najnowsze antyhistaminiki (bilastyna, desloratadyna, feksofenadyna i rupatadyna), które są bliskie spełnienia założeń idealnego leku antyhistaminowego.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Informacje podane podczas rejestracji konta będą wykorzystane wyłącznie do umożliwienia Tobie zalogowania się i aktywnego korzystania z naszych portali: lekwpolsce.pl oraz gabinetprywatny.pl
Rejestrując się wyrażasz zgodę na wpisanie podanych danych do bazy danych.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku - polityka prywatności. Administratorem danych osobowych jest Medyk Sp. z o.o. 01-015 Warszawa, Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 5/54 NIP 5260204920.
Prosimy kliknij w przycisk "OK", jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Medyk Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Medyk Sp. z o.o. (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach poprawy funkcjonalności naszych serwisów. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia swojej przeglądarce internetowej (pliki cookie) lub informując nas o wycofaniu zgody na przetwarzanie danych osobowych. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności, w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Pełny dostęp do zasobów strony internetowej możliwy jest po zalogowaniu, niektóre treści strony internetowej dostęne są wyłącznie dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. W takim przypadku niezbędne jest podanie Swoich danych osobowych.
OK