twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

Czy mikroskopijne implanty mogą służyć do dystrybucji leków?

Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology (MIT) wynaleźli nanoczujniki, które mogą stać się przełomem w medycynie, np. w leczeniu chorób wewnętrznych. O studium badawczym uczelnia poinformowała na swoim blogu. Nanoczujniki opracowane przez specjalistów z MIT mogą być umieszczane w głębi ludzkiego ciała i nie potrzebują zasilania za pomocą baterii. Mikroskopijne implanty zasilane są za pomocą fal radiowych, a według twórców w przyszłości mogą służyć m.in. do dystrybucji substancji chemicznych, monitorowania stanu narządów wewnętrznych bądź leczenia chorób. 

Według szefa zespołu badawczego Fadela Aliba, który opracował urządzenia, z umieszczonymi wewnątrz ciała człowieka implantami można swobodnie komunikować się z zewnątrz. Prototypy testowane przez naukowców mają wielkość ziarnka ryżu, w przyszłości jednak ich rozmiar może zostać zmniejszony. W przeciwieństwie do obecnie wykorzystywanych w medycynie implantów, nowe nanoczujniki nie potrzebują baterii, co znacznie wydłuży ich czas użytkowania. Opracowane przez MIT urządzenia komunikują się za pomocą systemu opartego na łączności radiowej, nazwanego In-Vivo Networking (IVN), który wykorzystuje wiele nadajników, emitujących fale radiowe o różnej częstotliwości. Fale przenikają się wzajemnie na różne sposoby, a w punktach, w których się nakładają – wytwarzają energię niezbędną dla zasilania czujników.

Nanoimplanty były do tej pory testowane na trzodzie chlewnej. W wyniku badań naukowcy stwierdzili, że czujniki mogą odbierać fale radiowe nawet z odległości metra w stosunku do ciała, w którym się znajdują (przy założeniu, że implant znajduje się nie głębiej niż 10 cm od wierzchniej warstwy skóry). System komunikacji radiowej dla implantów nie wymaga wiedzy o dokładnej lokalizacji czujnika w ciele, gdyż  fale radiowe rozchodzą się po całym jego obszarze. Oznacza to, że IVN może zasilać wiele czujników jednocześnie. Naukowcy z MIT uważają, że w przyszłości system komunikacji radiowej będzie można wykorzystać również do sterowania czujnikami, np. w celu uwolnienia w ciele substancji chemicznej. Badacze chcą również opracować sposoby integracji implantów z neurostymulatorami. Ich zdaniem technologia ta może znaleźć zastosowanie m.in. w leczeniu chorób takich, jak epilepsja czy choroba Parkinsona.

Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Informacje podane podczas rejestracji konta będą wykorzystane wyłącznie do umożliwienia Tobie zalogowania się i aktywnego korzystania z naszych portali: lekwpolsce.pl oraz gabinetprywatny.pl
Rejestrując się wyrażasz zgodę na wpisanie podanych danych do bazy danych.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku - polityka prywatności. Administratorem danych osobowych jest Medyk Sp. z o.o. 01-015 Warszawa, Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 5/54 NIP 5260204920.
Prosimy kliknij w przycisk "OK", jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Medyk Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Medyk Sp. z o.o. (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach poprawy funkcjonalności naszych serwisów. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia swojej przeglądarce internetowej (pliki cookie) lub informując nas o wycofaniu zgody na przetwarzanie danych osobowych. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności, w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Pełny dostęp do zasobów strony internetowej możliwy jest po zalogowaniu, niektóre treści strony internetowej dostęne są wyłącznie dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. W takim przypadku niezbędne jest podanie Swoich danych osobowych.
OK