twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

Dane o współpracy innowacyjnych firm farmaceutycznych ze środowiskiem medycznym

W tym roku po raz trzeci firmy zrzeszone w Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA, zgodnie z Kodeksem Przejrzystości, opublikowały dane na temat zakresu i wartości współpracy z lekarzami, pielęgniarkami i farmaceutami. Raporty na stronach firm zostały opublikowane w dniach 27-29.06.2018. Współpraca między przemysłem farmaceutycznym a pracownikami służby zdrowia przynosi korzyści przede wszystkim pacjentom. Kontynuując publikację danych zgodnie z Kodeksem Przejrzystości, branża innowacyjnych firm farmaceutycznych stara się zwiększyć zrozumienie opinii publicznej dla charakteru i znaczenia tej współpracy dla postępu w medycynie.

Na stronie INFARMY www.kodeksprzejrzystosci.pl pojawiły się zagregowane dane dla całej branży. Dostęp do informacji jest niezmiernie ważnym elementem w podejmowaniu decyzji. Konsumenci, w tym również pacjenci oczekują przejrzystości od podmiotów biznesowych nie tylko w odniesieniu do wyników finansowych. Do grona branż, które wdrażają podobne rozwiązania jak INFARMA dołączają również producenci sprzętu medycznego i leków generycznych. Należy pamiętać, że w niektórych krajach udostępnianie informacji na temat współpracy ze środowiskiem medycznym następuje z mocy prawa.

 

WSPÓŁPRACA

Przedstawiciele środowiska medycznego świadczą usługi na rzecz firm farmaceutycznych, m.in. uczestniczą w komitetach doradczych, pomagając firmom w wypracowaniu jak najlepszych odpowiedzi na potrzeby pacjentów, prowadzą badania kliniczne, robią analizy i przygotowują opracowania naukowe, z których wnioski niejednokrotnie prezentowane są podczas konferencji naukowych. Za swoją pracę mają pełne prawo otrzymywać opodatkowane wynagrodzenie, płatne przez firmy farmaceutyczne.

Z drugiej strony firmy farmaceutyczne pokrywają koszty doskonalenia zawodowego pracowników służby zdrowia, w tym m.in. udziału w szkoleniach, seminariach i konferencjach, zarówno w Polsce, jak i zagranicą. Podczas tych wydarzeń prezentowane są najnowsze osiągnięcia medycyny – metody leczenia oraz diagnostyki. Udział środowiska medycznego w tych wydarzeniach pozwala na stałą poprawę opieki nad pacjentami.

 

PRZEJRZYSTOŚĆ

Firmy farmaceutyczne, które przystąpiły do Kodeksu Przejrzystości, gromadzą, a następnie publikują na swoich stronach internetowych informacje dotyczące wartości współpracy ze środowiskiem medycznym w zdefiniowanych kategoriach – koszty poniesione w związku z wydarzeniami (opłaty rejestracyjne, koszty podróży i zakwaterowania) oraz wynagrodzenia z tytułu świadczonych usług. Kodeks zakłada dobrowolność przedstawicieli zawodów medycznych w podejmowaniu decyzji dotyczącej zgody na publikowanie informacji. W przypadku braku zgody na udostępnienie informacji o wartości indywidualnej współpracy, kwoty te publikowane są po zagregowaniu. Zgodnie z Kodeksem, udostępniana jest też wartość współpracy z organizacjami służby zdrowia.

„Współpraca przemysłu farmaceutycznego z przedstawicielami zawodów medycznych jest potrzebna i wręcz pożądana. To dzięki niej firmy mogą opracowywać coraz skuteczniejsze i bezpieczniejsze leki. Beneficjentami tej współpracy są przede wszystkim pacjenci. Dzięki Kodeksowi Przejrzystości społeczeństwo może poznać nie tylko jej wymiar finansowy, ale również zrozumieć jej cel i zakres” – tłumaczy Bogna Cichowska-Duma, Dyrektor Generalny INFARMY.  

 

PODOBIEŃSTWA I RÓŻNICE

Uregulowania związane z przejrzystością są różne w zależności od kraju i sektora. W krajach takich jak Francja, Portugalia, Belgia czy USA publikacja następuje z mocy prawa. Różnią się także między sobą zapisy samoregulacji producentów leków innowacyjnych, odtwórczych i sprzętu medycznego. Każdy z tych sektorów ma swoją specyfikę i odmienne modele biznesowe, co może wpływać na wybór metodologii zbierania i publikacji danych. Z tego względu wyników poszczególnych branż nie można w prosty sposób ze sobą zestawić. 

To co kluczowe, to wspólny cel, który przyświecał przy tworzeniu tego typu uregulowań – informowanie pacjentów i społeczeństwa o tym, że bez współpracy na linii środowisko medyczne – przemysł nie byłoby postępu medycyny i rozwoju nowych leków.

Jawność informacji wspiera dialog z pacjentami, rozwiewa wątpliwości dotyczące tych relacji i buduje poczucie bezpieczeństwa. Ogromną rolę w tym procesie odgrywają media, dzięki którym społeczeństwo jest informowane, że może w każdej chwili dowiedzieć się, na jakie działania, przeznaczane są konkretne kwoty przez poszczególne firmy na współpracę ze środowiskiem medycznym.

Więcej informacji na www.kodeksprzejrzystosci.pl

Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Informacje podane podczas rejestracji konta będą wykorzystane wyłącznie do umożliwienia Tobie zalogowania się i aktywnego korzystania z naszych portali: lekwpolsce.pl oraz gabinetprywatny.pl
Rejestrując się wyrażasz zgodę na wpisanie podanych danych do bazy danych.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku - polityka prywatności. Administratorem danych osobowych jest Medyk Sp. z o.o. 01-015 Warszawa, Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 5/54 NIP 5260204920.
Prosimy kliknij w przycisk "OK", jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Medyk Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Medyk Sp. z o.o. (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach poprawy funkcjonalności naszych serwisów. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia swojej przeglądarce internetowej (pliki cookie) lub informując nas o wycofaniu zgody na przetwarzanie danych osobowych. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności, w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Pełny dostęp do zasobów strony internetowej możliwy jest po zalogowaniu, niektóre treści strony internetowej dostęne są wyłącznie dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. W takim przypadku niezbędne jest podanie Swoich danych osobowych.
OK