twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

Zakażenia układu oddechowego. Antybiotyki. Część II

Infekcje dróg oddechowych (RTI) są jedną z najczęstszych przyczyn konsultacji w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Ich etiologia jest przede wszystkim wirusowa. Terapie stosowane głównie w leczeniu objawowym obejmują leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, mukolityki, leki sekretolityczne, wykrztuśne i zmniejszające przekrwienie. W przypadku etiologii bakteryjnej konieczne jest leczenie antybiotykami. Jednakże ze względu na rosnącą oporność bakterii na antybiotyki istotne jest ograniczenie niepotrzebnego przepisywania antybiotyków.
Infekcje dróg oddechowych w sezonie jesienno-zimowo-wiosennym stanowią ok. 70-80% przypadków zgłaszanych do lekarza pierwszego kontaktu. Większość infekcji dotyczy stanów zapalnych błony śluzowej nosa, gardła i zatok obocznych nosa. Zakażenia te występują z różną częstością, zależną od wieku i czynników ryzyka. W ok. 60% zakażeń pozaszpitalnych są one najczęstszą przyczyną gorączki u niemowląt i młodszych dzieci. Infekcje dróg oddechowych najczęściej powstają na tle zakażenia wirusowego. W wyniku toczącego się procesu zapalnego dochodzi do obrzęku i przekrwienia błony śluzowej jam nosa i zatok przynosowych, co prowadzi do upośledzenia drenażu i wentylacji zatok. W leczeniu stosuje się leki przeciwbólowe, mukolityczne i sympatykomimetyki działające obkurczająco na błonę śluzową nosa i zatok przynosowych, glikokortykosteroidy donosowe, leki ziołowe sekreto- i mukolityczne oraz suplementy diety zawierające surowce roślinne o różnorakim wspomagającym działaniu, a także w niektórych, ściśle określonych przypadkach, antybiotykoterapię.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Informacje podane podczas rejestracji konta będą wykorzystane wyłącznie do umożliwienia Tobie zalogowania się i aktywnego korzystania z naszych portali: lekwpolsce.pl oraz gabinetprywatny.pl
Rejestrując się wyrażasz zgodę na wpisanie podanych danych do bazy danych.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Uwaga, ta strona używa COOKIES
Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące COOKIES w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Dowiedz się więcej.
×