twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

Hipoglikemia - objawy, przyczyny, postępowanie oraz sposoby zapobiegania

Pomimo stosowania zaawansowanych metod w leczeniu cukrzycy u pacjentów nadal występują ostre powikłania tej choroby, stanowiące bezpośrednie zagrożenie dla ich zdrowia oraz życia. Najczęstsze powikłanie cukrzycy to niedocukrzenie (hipoglikemia), które jest spowodowane występowaniem nadmiaru insuliny w stosunku do potrzeb organizmu. Objawy hipoglikemii pojawiają się stopniowo i postępują wraz ze spadkiem stężenia glukozy we krwi, dzięki czemu chory w początkowej fazie niedocukrzenia jest w stanie sam podjąć odpowiednie czynności zaradcze. Zaliczamy do nich spożycie odpowiedniej ilości glukozy w postaci zarówno konwencjonalnego pożywienia, jak i specjalistycznych produktów dostępnych w aptekach.
Hipoglikemia (niedocukrzenie) jest najczęściej występującym ostrym powikłaniem cukrzycy. To zaburzenie homeostazy glukozy, które jest wywołane bezwzględnym lub względnym nadmiarem insuliny. Poszczególne towarzystwa naukowe i organizacje przyjmują różne wartości progowe do rozpoznania hipoglikemii.
Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, jako hipoglikemię określa się obniżenie stężenia glukozy we krwi poniżej 70 mg/dl (3,9 mmol/l), niezależnie od występowania objawów.
Należy jednak zaznaczyć, że u części pacjentów objawy niedocukrzenia mogą wystąpić przy wyższych lub przy znacznie niższych wartościach stężenia glukozy we krwi. Dlatego też o hipoglikemii można mówić także wtedy, gdy u pacjenta występują objawy niedocukrzenia, ustępujące po podaniu węglowodanów.
Objawy hipoglikemii pojawiają się stopniowo i postępują wraz ze spadkiem stężenia glukozy we krwi. Dzięki temu chory w początkowej fazie rozwoju hipoglikemii jest w stanie sam podjąć odpowiednie czynności zaradcze.
Do wczesnych objawów niedocukrzenia zalicza się m.in.:
• niepokój,
• drażliwość,
• osłabienie,
• bladość,
• wzmożoną potliwość,
• kołatanie serca,
• uczucie wilczego głodu.
Występowanie wyżej wymienionych objawów jest sygnałem alarmującym i powinno spowodować natychmiastową reakcję pacjenta.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Informacje podane podczas rejestracji konta będą wykorzystane wyłącznie do umożliwienia Tobie zalogowania się i aktywnego korzystania z naszych portali: lekwpolsce.pl oraz gabinetprywatny.pl
Rejestrując się wyrażasz zgodę na wpisanie podanych danych do bazy danych.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Uwaga, ta strona używa COOKIES
Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące COOKIES w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Dowiedz się więcej.
×