twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

Rodzice w aptece

Rodzice wydają w aptekach najwięcej pieniędzy. Jednak, w zależności od tego, czy zostaną oni zakwalifikowani do grupy „Przejętych”, czy „Nowoczesnych”, ich wybory i preferencje zakupowe będą wyglądać inaczej – tak wynika z ogólnopolskiego raportu badawczego na temat pacjentów aptek. Raport „Dociekliwe seniorki czy nowocześni rodzice – kim są Twoi pacjenci?” powstał w ramach programu edukacyjnego „Apteczne (R)ewolucje”, zainicjowanego przez Gedeon Richter Polska. Inicjatywa skierowana jest do wszystkich farmaceutów aptek indywidualnych.

Rodzice to ważna grupa docelowa z punktu widzenia prowadzącego aptekę, ale zarazem są to bardzo wymagający klienci. Grupę tę wyróżnia fakt, że pacjentami są ich dzieci, a nie oni sami. Bardzo często przychodzą po sprzęty medyczne i produkty dla dzieci, a nie tylko po leki i suplementy. Nowa przygoda, którą jest dla rodziców moment narodzin dziecka, zwłaszcza tego pierwszego, stawia przed nimi szereg wyzwań, ale także staje się powodem do niepokoju. Początkowo zestresowani rodzice bywają zagubieni podczas wyboru preparatów i sprzętów medycznych dla niemowląt, dzięki czemu to właśnie farmaceuta jest ważnym źródłem informacji i fachowej porady. Z czasem zdobywają coraz większe doświadczenie w opiece nad swoim maluchem, mają wiedzę na temat preparatów, nowości rynkowych i promocji produktów dla dzieci. Tacy pacjenci zadają farmaceucie bardzo wnikliwe pytania i oczekują wyczerpującej oraz profesjonalnej odpowiedzi.

Respondentów biorących udział w badaniu i zarazem rodziców podzielono na dwie grupy, „Przejętych” i „Nowoczesnych”. Stanowią oni razem prawie 26% wszystkich ankietowanych. „Przejęci rodzice” pojawiają się w aptece zazwyczaj z powodu chorób sezonowych i są drugą grupą pod względem wielkości – 19% wszystkich badanych. Najczęściej kupują preparaty dla dzieci, pieluchy, kosmetyki, produkty spożywcze i sprzęt medyczny.  Są to osoby podatne na sugestie farmaceuty dotyczące zakupu dodatkowych preparatów oraz pomoc w doborze dermokosmetyków i informacje o promocjach. Pacjenci z tej grupy zazwyczaj kupują suplementy diety zalecone przez lekarza i systematycznie wykonują badania profilaktyczne. Przy wyborze apteki kierują się szerokością asortymentu, bliskością placówki oraz faktem, czy apteka jest całodobowa. Jest to druga grupa pacjentów, pod względem najwyższych średnich kwot wydawanych w aptece – 931 zł/pół roku. Zazwyczaj są to mieszkańcy mniejszych miast i miejscowości.

Natomiast osobami, które wydają w aptekach najwięcej, są pacjenci z segmentu „Nowocześni rodzice” – 1049 zł/pół roku. Jest to grupa stanowiąca 6,7% wszystkich badanych. To właśnie oni najczęściej kupują leki bez recepty i w przeciwieństwie do rodziców „przejętych”, bardzo cenią sobie szybkość obsługi w aptece, organizację kolejki i dostęp do programów lojalnościowych. Są entuzjastami suplementów i najbardziej ze wszystkich ankietowanych zainteresowani zdrowym trybem życia. Powodem wizyt tych pacjentów w aptece są zwykle choroby przewlekłe lub sezonowe, stan ciąży oraz kupno kosmetyków. Przy wyborze placówki, podobnie jak „Przejęci”, „Nowocześni rodzice” kierują się szerokością asortymentu, okalizacją oraz kwestią, czy apteka jest całodobowa. Są to zamożni, dobrze wykształceni mieszkańcy dużych miast i co ciekawe, w większości pacjentami z tej grupy są mężczyźni.

"Rodzice, zarówno „Przejęci”, jak i ci „Nowocześni”, to w sumie ponad jedna czwarta kupujących w polskich aptekach. Spośród wszystkich grup docelowych ta bywa najbardziej wymagająca, ale też zostawia w aptece najwięcej pieniędzy. To, czego brakuje wszystkim rodzicom to czas, więc z pewnością są oni szczególnie wrażliwi na szybkość obsługi. Rodzice znajdują się w wyjątkowym okresie swojego życia, kiedy to na pierwszy plan wysuwa się konieczność zaopiekowania dzieckiem. Dlatego, zwłaszcza ci z grupy „przejętych”, bywają podatni na fachowe wskazówki od farmaceuty. Zdarza im się kupować w aptece produkty inne niż te, po które przyszli. Farmaceuta w kontakcie z rodzicami ma więc pole do popisu, jeśli chodzi o wykorzystanie swojej wiedzy i aktywną rekomendację ukierunkowaną na dobro małego pacjenta – tłumaczy Zbigniew Kowalski, ekspert programu „Apteczne Rewolucje”.

Raport o pacjentach aptek: www.aptecznerewolucje.pl

 

Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Informacje podane podczas rejestracji konta będą wykorzystane wyłącznie do umożliwienia Tobie zalogowania się i aktywnego korzystania z naszych portali: lekwpolsce.pl oraz gabinetprywatny.pl
Rejestrując się wyrażasz zgodę na wpisanie podanych danych do bazy danych.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku - polityka prywatności. Administratorem danych osobowych jest Medyk Sp. z o.o. 01-015 Warszawa, Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 5/54 NIP 5260204920.
Prosimy kliknij w przycisk "OK", jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Medyk Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Medyk Sp. z o.o. (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach poprawy funkcjonalności naszych serwisów. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia swojej przeglądarce internetowej (pliki cookie) lub informując nas o wycofaniu zgody na przetwarzanie danych osobowych. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności, w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Pełny dostęp do zasobów strony internetowej możliwy jest po zalogowaniu, niektóre treści strony internetowej dostęne są wyłącznie dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. W takim przypadku niezbędne jest podanie Swoich danych osobowych.
OK