twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

Lekarz i farmaceuta – zawody medyczne oczami młodego pokolenia

Program "Recepta na sukces. O współpracy lekarza i farmaceuty"

Dobro pacjenta oraz poświęcenie dla ratowania jego zdrowia i życia to idee, które przyświecają zarówno lekarzom, jak i farmaceutom od początku ich kariery zawodowej. Jednak po rozpoczęciu pracy lub nawet już w czasie studiów następuje bardzo szybkie zderzenie z rzeczywistością, która często ma niewiele wspólnego z wyobrażeniami na ten temat. Jak przyszli specjaliści postrzegają swoje role? Czy wizja na temat wykonywanego zawodu bardzo różni się od tego, co rzeczywiście czeka na przyszłych lekarzy i farmaceutów? o tym dyskutowano podczas spotkań w ramach 4. edycji programu „Recepta na sukces. O współpracy lekarza i farmaceuty”.

Lekarz i farmaceuta obecnie

Przedstawiciele zawodów medycznych, m.in. lekarze i farmaceuci, to silnie stereotypizowane grupy, i to nie tylko przez pacjentów, ale również przez samych zainteresowanych. Nieustannie panuje przekonanie o wyższości i niedostępności lekarzy. Farmaceutów zaś dość krzywdząco postrzega się jako zwykłych „aptekarzy”, którzy wyłącznie realizują recepty, umniejszając jednocześnie ich kompetencje. Tym samym panujące stereotypy między przedstawicielami różnych zawodów medycznych są m.in. przeszkodą na drodze do budowania wartościowych i satysfakcjonujących relacji zawodowych.

Dodatkowy problem często stanowi również brak świadomości o wzajemnych kompetencjach, wynikający z braku współpracy już na etapie studiów, podyktowany przez obowiązujący system edukacji. Prowadzi to do braku porozumienia między lekarzami i farmaceutami, co może przyczyniać się nawet do pogorszenia efektywności opieki nad pacjentem. Istotne dla omawianych profesji jest jednak to, aby ich przedstawiciele cechowali się wysokimi zdolnościami interpersonalnymi, ze względu na konieczność współpracy ze specjalistami innych zawodów medycznych, jak również wymagającymi pacjentami.

Nieustanna odpowiedzialność za ludzkie zdrowie i życie, a przy tym ograniczenia systemowe, niskie zarobki i brak uznania, niejednokrotnie prowadzą do niezadowolenia oraz frustracji, które przekładają się na niską efektywność ich pracy.

Wizja przyszłości

Młode pokolenie przyszłych lekarzy i farmaceutów coraz odważniej zabiera głos w kwestii zmian, prowadzących do budowania pozytywnych i profesjonalnych relacji zawodowych między przedstawicielami obu grup. Spotkania realizowane w ramach 4. edycji programu „Recepta na sukces. O współpracy lekarza i farmaceuty”, w których z dużym zaangażowaniem uczestniczyli studenci farmacji i kierunku lekarskiego, pozwoliły zdefiniować potrzeby przyszłych specjalistów i przekonać się, jak według nich powinna wyglądać praca w zawodzie. Priorytetem okazało się być wdrożenie współpracy między lekarzami i farmaceutami już na etapie studiów. Wspólna analiza przypadków medycznych pozwoliłaby nie tylko nabyć wiedzę o wzajemnych kompetencjach, ale umożliwiłaby także wypracowanie modelu wspólnego działania, który zaprocentowałyby w przyszłości.

Postulaty obejmują również m.in. stworzenie w szpitalach stanowisk dla farmaceutów klinicznych, którzy mogliby realnie usprawnić funkcjonowanie oddziałów, a dzięki temu przyczynić się nawet do oszczędności w budżecie. Młodzi specjaliści deklarują, iż zwiększenie liczby miejsc pracy oraz funduszy na system ochrony zdrowia przez państwo, dałoby możliwość poświęcania odpowiedniej ilości czasu na każdego pacjenta, jak również ograniczyło coraz częstsze wyjazdy ekspertów za granicę. Wprowadzona w ostatnim czasie e-recepta to pierwszy krok, który może pomóc uniknąć nieporozumień (np. nieczytelne recepty, brak wiedzy nt. historii chorób i leczenia pacjentów) na linii lekarz-farmaceuta. To jednak wciąż za mało. Wymarzone warunki pracy dla każdego specjalisty to przede wszystkim atmosfera wzajemnego szacunku, która sprzyja budowaniu pozytywnych relacji. Wyzbycie się stereotypów i praca na partnerskich zasadach to szansa na kompleksową opiekę nad pacjentem.

Zarówno obecni studenci, jak i świeżo upieczeni absolwenci obu kierunków są pokoleniem, które ma silną wizję wspólnej pracy i działania. To grupy, które wspierają się nawzajem i pragną osiągać jak najlepsze efekty, porównywalne z normami ogólnoświatowymi. Wypełnienie tych postulatów to szansa na stworzenie systemu przyjaznego nie tylko pracownikom, ale również pacjentom, na czym wszystkim powinno zależeć.

Więcej informacji o projekcie można znaleźć na oficjalnym profilu „RECEPTY na sukces w farmacji” na Facebooku.

Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Informacje podane podczas rejestracji konta będą wykorzystane wyłącznie do umożliwienia Tobie zalogowania się i aktywnego korzystania z naszych portali: lekwpolsce.pl oraz gabinetprywatny.pl
Rejestrując się wyrażasz zgodę na wpisanie podanych danych do bazy danych.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku - polityka prywatności. Administratorem danych osobowych jest Medyk Sp. z o.o. 01-015 Warszawa, Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 5/54 NIP 5260204920.
Prosimy kliknij w przycisk "OK", jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Medyk Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Medyk Sp. z o.o. (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach poprawy funkcjonalności naszych serwisów. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia swojej przeglądarce internetowej (pliki cookie) lub informując nas o wycofaniu zgody na przetwarzanie danych osobowych. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności, w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Pełny dostęp do zasobów strony internetowej możliwy jest po zalogowaniu, niektóre treści strony internetowej dostęne są wyłącznie dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. W takim przypadku niezbędne jest podanie Swoich danych osobowych.
OK