twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

Dietetyka w nefrologii

Artykuł stanowi zbiór streszczeń wykładów poświęconych problematyce dietetyki w chorobach nerek, które zostały wygłoszone podczas konferencji I Warszawski Dzień Dietetyki Klinicznej „Dietetyka w transplantologii i nefrologii”. Konferencja odbyła się 19 kwietnia 2018 r. na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Jej organizatorem był Zakład Dietetyki Klinicznej Wydziału Nauki o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Przewlekła choroba nerek (PChN) występuje u 10% populacji, schyłkowa niewydolność nerek u 0,1%. Otyłość jest istotnym czynnikiem ryzyka rozwoju i progresji przewlekłej choroby nerek. Wskazują na to dane z dużych badań epidemiologicznych. Dokładny mechanizm prowadzący do uszkodzenia nerek w otyłości nie jest poznany. Kluczową rolę odgrywają zaburzenia hemodynamiczne, hiperfiltracja, aktywacja układu RAA i uwalniane z tkanki tłuszczowej adipokiny oraz prozapalne cytokiny.
Cechą charakterystyczną glomerulopatii związanej z otyłością jest glomerulomegalia, której mogą towarzyszyć zmiany o charakterze ogniskowego segmentalnego twardnienia kłębuszków (wtórny FSGS). Pośrednio otyłość może nasilać uszkodzenie nerek poprzez wpływ na rozwój cukrzycy typu 2, nadciśnienia tętniczego i miażdżycy.
Charakterystyczny obraz kliniczny PChN w otyłości to białkomocz u osoby otyłej bez zmian w osadzie moczu. Białkomocz rzadko ma charakter zespołu nerczycowego, a w tych wypadkach nie obserwuje się obrzęków, hipoalbuminemii lub dyslipidemii charakterystycznej dla zespołu nerczycowego. Przebieg choroby jest powolny.

 

Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Informacje podane podczas rejestracji konta będą wykorzystane wyłącznie do umożliwienia Tobie zalogowania się i aktywnego korzystania z naszych portali: lekwpolsce.pl oraz gabinetprywatny.pl
Rejestrując się wyrażasz zgodę na wpisanie podanych danych do bazy danych.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
reklama
Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku - polityka prywatności. Administratorem danych osobowych jest Medyk Sp. z o.o. 01-015 Warszawa, Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 5/54 NIP 5260204920.
Prosimy kliknij w przycisk "OK", jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Medyk Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Medyk Sp. z o.o. (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach poprawy funkcjonalności naszych serwisów. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia swojej przeglądarce internetowej (pliki cookie) lub informując nas o wycofaniu zgody na przetwarzanie danych osobowych. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności, w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Pełny dostęp do zasobów strony internetowej możliwy jest po zalogowaniu, niektóre treści strony internetowej dostęne są wyłącznie dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. W takim przypadku niezbędne jest podanie Swoich danych osobowych.
OK