twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

Uwaga na leki – sprawdź zanim weźmiesz!

Akcja edukacyjna Naczelnej Izby Aptekarskiej i Narodowego Instytutu Leków

Dwie organizacje – Naczelna Izba Aptekarska i Narodowy Instytut Leków, mając na uwadze przede wszystkim troskę o bezpieczeństwo polskiego pacjenta, zorganizowały kampanię informacyjną o nazwie „Uwaga na leki”. Pierwsza jej odsłona to temat właściwego przechowywania leków. Temat gorący, tak samo jak tegoroczne upalne lato, które mogło mieć negatywny wpływ na niejedną tabletkę, kapsułkę, maść czy syrop. Wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy, co może im grozić, gdy zastosują leki przechowywane zbyt długo w niewłaściwych warunkach. Wysoka temperatura, ekspozycja na słońce lub nadmierna wilgotność mogą zmienić właściwości fizyko-chemiczne leków i mieć wpływ na aktywność substancji czynnej, a także powodować jej przemianę w substancję niebezpieczną dla organizmu.

Pierwszą zasadą jest wyrobienie nawyku czytania ulotek informacyjnych i konsultowania z farmaceutą wszelkich wątpliwości. Zajmuje to tylko chwilę, a pozwala pacjentowi zdobyć niezbędną wiedzę. Drugą zasadą jest zapewnienie lekom odpowiednich warunków podczas transportu. Nie wolno zostawiać leków w nagrzanym samochodzie, a do przewożenia preparatów wymagających warunków chłodniczych należy używać specjalnych torebek termoizolacyjnych. Niewłaściwie przechowywany antybiotyk czy insulina mogą nie zadziałać prawidłowo, co wprost zagraża zdrowiu lub życiu pacjenta. Trzecia zasada dotyczy odpowiedniego przechowywania leków w domu. Średnio co drugi Polak jako lokalizację domowej apteczki wybiera kuchnię lub łazienkę. W tych miejscach leki są narażone na szkodliwe działanie wilgoci i zmiennych temperatur.  Nie należy też „na wszelki wypadek” przechowywać leków w lodówce, gdyż zarówno niska temperatura, jak i podwyższona wilgotność mogą negatywnie wpływać na jakość leku. Czwarta zasada mówi, że warto kontrolować termin ważności leku i zwracać uwagę na jego wygląd przed zażyciem. Szczegóły powyższych zagadnień zostały dokładnie omówione na stronie www.uwaganaleki.pl

Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Informacje podane podczas rejestracji konta będą wykorzystane wyłącznie do umożliwienia Tobie zalogowania się i aktywnego korzystania z naszych portali: lekwpolsce.pl oraz gabinetprywatny.pl
Rejestrując się wyrażasz zgodę na wpisanie podanych danych do bazy danych.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
reklama
Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku - polityka prywatności. Administratorem danych osobowych jest Medyk Sp. z o.o. 01-015 Warszawa, Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 5/54 NIP 5260204920.
Prosimy kliknij w przycisk "OK", jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Medyk Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Medyk Sp. z o.o. (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach poprawy funkcjonalności naszych serwisów. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia swojej przeglądarce internetowej (pliki cookie) lub informując nas o wycofaniu zgody na przetwarzanie danych osobowych. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności, w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Pełny dostęp do zasobów strony internetowej możliwy jest po zalogowaniu, niektóre treści strony internetowej dostęne są wyłącznie dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. W takim przypadku niezbędne jest podanie Swoich danych osobowych.
OK