twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

Postępowanie we wszawicy

Wszawica spowodowana przez wesz ludzką jest nadal światowym problemem, przy czym postępowanie lecznicze może być przeprowadzone w warunkach domowych. Wyróżniamy trzy typy wszawicy: głowowa, łonowa i odzieżowa. Najczęściej do przeniesienia pasożytów dochodzi w miejscach publicznych, takich jak szkoły czy publiczny transport. W leczeniu wszawicy stosuje się preparaty na bazie: permetryny, dimetikonu, alkoholu benzylowego, pyretryny oraz składników pochodzenia naturalnego.
Wszawica jest chorobą pasożytniczą wywoływaną przez należącą do stawonogów: wesz głowową (Pediculus humanus capitis), wesz łonową (Phthirus pubis) i wesz odzieżową (Pediculus humanus vestimenti), które towarzyszą człowiekowi we wszystkich strefach klimatycznych.
Dorosła wesz ma 2-4,7 mm i jest barwy biało-brązowej. Każdego dnia składa od 5 do 10 jasnożółtych jaj wielkości ok. 1 mm, mocno przytwierdzonych do nasady włosów, z których wykluwają się larwy po 4-14 dniach. Po ok. 35 dniach dorosłe osobniki zdychają. Wesz jest owadem bezskrzydłowym o spłaszczonej budowie. Porusza się wyłącznie poprzez pełzanie – nie potrafi skakać, dlatego do zakażenia może dojść jedynie przez bezpośredni kontakt lub ewentualnie unoszenie się pod wpływem ciepłego powietrza.
Zdawałoby się, że wszawica to choroba dawnych czasów, wywodząca się z brudu, biedy i patologii. Należy jednak mieć na uwadze, że wesz ludzka, kolonizując człowieka, nie dokonuje wyboru na podstawie statusu społecznego. Wszawica może być „pamiątką z wakacji” po pobycie w pensjonacie, na kolonii, obozie, jak też pojawić się po skorzystaniu ze środków komunikacji zbiorowej.
Zachorowalność na wszawicę wiąże się z nowoczesnym trybem życia – wzrostem liczby ludności, większym i szybszym przemieszczaniem się. Jej podstawowymi objawami są: drapanie się, obecność wszy na grzebieniu, występowanie wszy lub ich larw we włosach, a także powiększone węzły chłonne.
Wesz ludzka była poddana licznym badaniom przez światowej klasy biologa prof. Rudolfa Weigla, czterokrotnie nominowanego do Nagrody Nobla. Uratował on dziesiątki naukowców, młodzieży akademickiej i licealnej w trakcie okupacji niemieckiej dzięki włączeniu ich do badań z użyciem wszy ludzkiej.
Wszawica nie znajduje się w wykazie chorób zakaźnych. Jej przypadki nie są objęte zakresem działań organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Zwalczanie wszawicy zależy od działań epidemicznych realizowanych np. przez placówki opiekuńczo-wychowawcze i kadrę medyczną. Niestety często wszawica pozostaje tematem tabu.
 
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Informacje podane podczas rejestracji konta będą wykorzystane wyłącznie do umożliwienia Tobie zalogowania się i aktywnego korzystania z naszych portali: lekwpolsce.pl oraz gabinetprywatny.pl
Rejestrując się wyrażasz zgodę na wpisanie podanych danych do bazy danych.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
reklama
Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku - polityka prywatności. Administratorem danych osobowych jest Medyk Sp. z o.o. 01-015 Warszawa, Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 5/54 NIP 5260204920.
Prosimy kliknij w przycisk "OK", jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Medyk Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Medyk Sp. z o.o. (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach poprawy funkcjonalności naszych serwisów. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia swojej przeglądarce internetowej (pliki cookie) lub informując nas o wycofaniu zgody na przetwarzanie danych osobowych. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności, w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Pełny dostęp do zasobów strony internetowej możliwy jest po zalogowaniu, niektóre treści strony internetowej dostęne są wyłącznie dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. W takim przypadku niezbędne jest podanie Swoich danych osobowych.
OK