twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

Problemy pacjentów z niewydolnością serca

Wczesna diagnostyka, dostępność do skutecznych i nowoczesnych terapii w leczeniu niewydolności serca oraz kompleksowość leczenia to wnioski wynikające z cyklu spotkań dla pacjentów kardiologicznych, które zostały zaprezentowane podczas konferencji zorganizowanej przez Koalicję Serce dla Kardiologii. Koalicja prowadzi intensywne działania na rzecz chorych, a przez ostatnie pół roku na terenie całego kraju organizowała warsztaty edukacyjne dla pacjentów oraz ich bliskich.  Spotkanie zgromadziło czołowych ekspertów polskiej kardiologii, przedstawicieli środowiska pacjentów, a także administracji rządowej. Pacjenci przekazali swoje rekomendacje przedstawicielom Ministerstwa Zdrowia.

Niewydolność serca można obecnie uznać za jedną z niezaspokojonych potrzeb medycznych w Polsce. Postulaty pacjentów w walce z chorobą przedstawił Marek Kustosz z Instytutu Człowieka Świadomego, który powiedział, że: "Standardy leczenia odbiegają wciąż od uznanych i dostępnych na świecie kanonów. Wczesna diagnostyka, dostępność do skutecznych i nowoczesnych terapii w leczeniu niewydolności serca oraz kompleksowość leczenia to najważniejsze postulaty pacjentów zebrane podczas cyklu spotkań organizowanych przez Koalicję Serce dla Kardiologii. Wymagane są pilne, systemowe działania, które pomogą wdrożyć odpowiednie rozwiązania".

Działania organizacji pacjenckich i wszelkich podmiotów na rzecz niewydolności serca muszą odnajdywać swoje odzwierciedlenie w kreowanej przez rząd polityce zdrowotnej. Istotę wspólnych działań dostrzegają również lekarze i eksperci.

"Zmagający się z chorobą pacjenci nie są w stanie chodzić normalnie do pracy, występuje absencja zawodowa oraz potrzeba korzystania ze świadczeń socjalnych. Niewydolność serca jest chorobą śmiertelną, ale można jej zapobiegać i leczyć. Niezbędna jest w tym zakresie dostępność do innowacyjnych terapii, które wpływają na powstrzymanie rozwoju choroby" – zaznaczyła dr Agnieszka Pawlak, kardiolog w Klinice Kardiologii Inwazyjnej Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA.

Niewydolność serca to choroba śmiertelna, która pojawia się nagle lub stopniowo, często jest dolegliwością podstępną i stopniowo postępującą, co powoduje, że tak ważna jest diagnoza i wczesne jej wykrycie. Współczesne metody terapii są w stanie wstrzymać dolegliwości i zahamować rozwój choroby, dlatego też odpowiedni dostęp do leczenia jest kluczowy. Niezbędne jest jak najszybsze podjęcie działań mających na celu poprawę sytuacji chorych z niewydolnością serca. Efektem tych działań winna być zarówno poprawa stanu zdrowia oraz dostępności do leczenia Polaków, jak również zmniejszenie negatywnych skutków ekonomiczno-gospodarczych, jakie stanowią bezpośrednie następstwo nieefektywnie prowadzonej polityki zdrowotnej. W Polsce zaledwie 23% pacjentów w wieku przedemerytalnym cierpiących na niewydolność serca pozostaje czynnymi zawodowo, co obciąża budżet ZUS kwotą 151 milionów złotych. Wydatki związane z   postępowaniem w niewydolności serca pochłaniają ok. 1,73 mld zł rocznie. Na diagnostykę i leczenie niewydolności serca wydaje się 3,2% środków NFZ, przy czym hospitalizacje stanowią największą część kosztów. Realne koszty związane z hospitalizacją pacjentów z niewydolnością serca są co najmniej o ok. 50-100% wyższe niż kwota refundowana za takie leczenie.  

"Liczba zachorowań na niewydolność serca jest przerażająca. Chorych na niewydolność serca jest dwa razy tyle, co 5 lat temu i o tyle razy trzeba zwiększyć możliwości systemu. Te zmiany są nieuniknione. Im później podejmiemy działania, tym bardziej będą musiały być one agresywne. Narodowy Fundusz Zdrowia podejmie też działania przy współpracy z ekspertami na rzecz stworzenia edukacyjnego portalu, zawierającego rzetelne informacje na temat choroby" – podkreślił Andrzej Jacyna, Prezes NFZ.

Koszty hospitalizacji stanowią ponad 90% budżetu przeznaczonego na leczenie niewydolności serca (w większości krajów koszty leczenia szpitalnego niewydolności serca szacuje się na ok. 70% wszystkich kosztów leczenia związanych z tą chorobą).  Pacjenci z niewydolnością serca to bardzo często osoby wykluczone społecznie: w podeszłym wieku lub osoby młodsze, ale bez perspektywy podjęcia pracy ze względu na stan zdrowia. W Polsce występuje nadumieralność i niska jakość życia chorych, niewystarczający brak do nowoczesnych technologii oraz nieefektywny system opieki.  Kompleksowe leczenie niewydolności serca oraz dostęp do innowacyjnych terapii powinny stanowić aktualnie jedno z najważniejszych wyzwań w zakresie polityki zdrowotnej państwa.

Mimo postępu w leczeniu niewydolności serca w zakresie metod leczenia i ich dostępności, rokowanie jest nadal poważne. Co drugi pacjent umrze w ciągu 5 lat od rozpoznania, 11% pacjentów umiera w pierwszym roku po hospitalizacji.  W Polsce 164 osoby umierają każdego dnia z powodu niewydolności serca. Niewydolność serca odpowiada za ok. 30% zgonów z powodu chorób sercowo-naczyniowych; z tej przyczyny przedwcześnie umiera co siódmy Polak. Należy podkreślić, że do ok. 40% zgonów mężczyzn i ok. 18% zgonów kobiet dochodzi przed 65. r.ż., co wskazuje, że większości z tych zgonów można uniknąć oraz że dotyczy to osób w wieku produkcyjnym.

 

Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Informacje podane podczas rejestracji konta będą wykorzystane wyłącznie do umożliwienia Tobie zalogowania się i aktywnego korzystania z naszych portali: lekwpolsce.pl oraz gabinetprywatny.pl
Rejestrując się wyrażasz zgodę na wpisanie podanych danych do bazy danych.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
reklama
Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku - polityka prywatności. Administratorem danych osobowych jest Medyk Sp. z o.o. 01-015 Warszawa, Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 5/54 NIP 5260204920.
Prosimy kliknij w przycisk "OK", jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Medyk Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Medyk Sp. z o.o. (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach poprawy funkcjonalności naszych serwisów. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia swojej przeglądarce internetowej (pliki cookie) lub informując nas o wycofaniu zgody na przetwarzanie danych osobowych. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności, w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Pełny dostęp do zasobów strony internetowej możliwy jest po zalogowaniu, niektóre treści strony internetowej dostęne są wyłącznie dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. W takim przypadku niezbędne jest podanie Swoich danych osobowych.
OK