twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

Cytryna – owoc o cennych właściwościach prozdrowotnych i kosmetycznych

Owoce cytryny zwyczajnej (Citrus limon) stanowią znany surowiec, z którego na skalę przemysłową pozyskiwany jest m.in. sok i olejek eteryczny. Na uwagę zasługuje bogaty skład chemiczny owoców, w którym dominują polifenole, takie jak: flawonoidy i kwasy fenolowe, ponadto: związki kumarynowe, aminokwasy, węglowodany, witaminy oraz biopierwiastki, a w olejku eterycznym związki terpenowe. Skład ten determinuje wybitny, antyoksydacyjny profil działania surowca. Ponadto olejek eteryczny wykazuje cenne działanie, m.in. aromaterapeutyczne, bakteriobójcze i przeciwnowotworowe. W artykule zaprezentowano informacje dotyczące pochodzenia cytryny zwyczajnej, jej składu chemicznego, właściwości leczniczych i znaczenia w diecie. Szczególną uwagę zwrócono na aplikacje kosmetyczne.
Cytryna zwyczajna (łac. Citrus limon – (L.) Burm.f.) jest jednym z najbardziej znanych gatunków rodzaju Citrus, należącym do rodziny Rutaceae (Rutowate). Jest karłowatym drzewem osiągającym od 2,5 do 3 m wysokości. Charakterystyczne dla tej rośliny są wiecznie zielone, lancetowate, wydłużone liście oraz kwiaty barwy białej z  purpurowym odcieniem na brzegach. Owocem jest powszechnie znana owalna, podłużna, zaostrzona jagoda (typu pomarańczak) koloru zielonego, która w trakcie dojrzewania zmienia kolor na żółty. W budowie owocni wyróżniany jest: egzokarp, mezokarp i endokarp. Egzokarp to zewnętrzna część owocni pokryta woskiem. Pod nią znajduje się mezokarp. Zewnętrzna część mezokarpu to tzw. flavedo – w tej części znajdują się zbiorniki olejkowe i barwniki karotenoidowe. Z kolei wewnętrzna część mezokarpu, tzw. albedo, zbudowana jest z gąbczastej, białej tkanki miękiszowej. Jadalne wnętrze owocni stanowi tzw. endokarp.
Cytryna zwyczajna jest gatunkiem głównie uprawnym. Miejsca jej naturalnych stanowisk występowania nie zostały do końca poznane. Przypuszcza się, że pochodzi ona z północno-zachodnich lub północno-wschodnich Indii. Pierwsze uprawy cytryny datuje się na III w. n.e. na obszarze południowych Włoch. Od 700 r. n.e. uprawy prowadzono także w Iraku i Egipcie. Współcześnie największym producentem cytryny są Stany Zjednoczone. Inne kraje, które mają istotne znaczenie w jej produkcji, to: Włochy, Brazylia, Argentyna i Hiszpania.
Ze względu na wprowadzanie nowych odmian hodowlanych i tworzenie hybryd klasyfikacja botaniczna cytryny sprawia dużo trudności.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Informacje podane podczas rejestracji konta będą wykorzystane wyłącznie do umożliwienia Tobie zalogowania się i aktywnego korzystania z naszych portali: lekwpolsce.pl oraz gabinetprywatny.pl
Rejestrując się wyrażasz zgodę na wpisanie podanych danych do bazy danych.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
reklama
Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku - polityka prywatności. Administratorem danych osobowych jest Medyk Sp. z o.o. 01-015 Warszawa, Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 5/54 NIP 5260204920.
Prosimy kliknij w przycisk "OK", jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Medyk Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Medyk Sp. z o.o. (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach poprawy funkcjonalności naszych serwisów. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia swojej przeglądarce internetowej (pliki cookie) lub informując nas o wycofaniu zgody na przetwarzanie danych osobowych. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności, w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Pełny dostęp do zasobów strony internetowej możliwy jest po zalogowaniu, niektóre treści strony internetowej dostęne są wyłącznie dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. W takim przypadku niezbędne jest podanie Swoich danych osobowych.
OK