2018-10-22 Artykuł
Choroba hemoroidalna to najczęstsze zaburzenie proktologiczne, polegające na patologicznych zmianach w obrębie
guzków krwawniczych odbytu. Do podstawowych objawów zalicza się świąd, pieczenie, ból i krwawienia przy defekacji. Postępowanie polega na doraźnym łagodzeniu objawów preparatami miejscowymi oraz zapobieganiu nawrotom. Działania zapobiegawcze obejmują modyfikacje diety i stylu życia (unikanie zaparć) oraz doustną farmakoterapię flebotropową.
Hemoroidy (z greckiego: hem – krew i rhoos – przepływ), nazywane także guzkami krwawniczymi odbytu, to struktury naczyniowe fizjologicznie obecne w warstwie podśluzowej kanału odbytu. Dolegliwości pojawiają się dopiero w chwili powstania patologicznych zmian w ich obrębie, określanych mianem choroby hemoroidalnej lub żylakami odbytu. Choroba jest wyjątkowo krępująca dla pacjentów i znacznie rozpowszechniona w populacji; według niektórych
szacunków problem ten może dotyczyć nawet 85% populacji i jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń proktologicznych. Postępowanie obejmuje zarówno doraźne łagodzenie objawów, jak i zapobieganie nawrotom poprzez modyfikację stylu życia i diety oraz doustną farmakoterapię.

Copyright © Medyk sp. z o.o