2018-11-09 Aktualności

Dzierżoniów, Łódź i Bielsko-Biała. Właśnie w tych miastach trwają „Apteczne (R)ewolucje”! Jury konkursu skierowanego do aptek niesieciowych, na podstawie nadesłanych zgłoszeń wybrało trzech finalistów. Eksperci spotykają się z właścicielami zwycięskich aptek, oceniają  sytuacje oraz identyfikują ich problemy. Specjaliści pokazują jak poprzez wprowadzenie niewielkich zmian, opierających się na dobrym rozumieniu potrzeb dzisiejszego pacjenta, można wypełniać misyjność zawodu farmaceuty oraz realizować założenia biznesowe. Oprócz biznes planów, apteki otrzymują wsparcie na realizację potrzeb w zakresie oznakowania lub elementów wyposażenia. 

Kryterium, które eksperci wzięli pod uwagę, dokonując wyboru, było opisanie przez właścicieli problemów, z jakimi borykają się placówki oraz chęć wprowadzenia zmian. W ramach nagrody eksperci programu „Apteczne (R)ewolucje” przyjeżdżają do laureatów, zwiedzają okolice aptek, rozmawiają z właścicielami i personelem, przyglądają się codziennej pracy, dzięki czemu lepiej poznają problemy danej placówki. Po przeprowadzonych spotkaniach, sondach ulicznych i zidentyfikowaniu najbliższej konkurencji, eksperci definiują grupy docelowe i diagnozują sytuacje, w jakich znajdują się finaliści. Na tej podstawie powstają indywidualne plany działania, stworzone specjalnie dla każdej z nich. Zwycięzcy otrzymają także wsparcie  na realizację dodatkowych potrzeb związanych m.in. z oznakowaniem apteki, elementami wystroju lub wyposażenia.

"Uwagi eksperta okazały się bardzo przydatne. Nie patrzyłem dotąd na moją aptekę w taki sposób, jaki zrobił to pan Zbigniew Kowalski. Zawsze wydawało mi się, że największy problem stanowi konkurencja aptek sieciowych, a z sondy ulicznej wynika zupełnie co innego. Mieszkańcy sądzą, że moja apteka to nowa placówka, pomimo iż istniejemy w tej lokalizacji od sześciu lat. Ekspert zwrócił naszą uwagę na ekspozycję preparatów oraz lepszą ofertę asortymentu dostosowanego do grupy naszych pacjentów, którymi są przede wszystkim seniorzy. Zwrócę uwagę na te szczegóły i wprowadzę zmiany zaproponowane przez eksperta Wydaje mi się, że uda mi się zrobić to w krótkiej perspektywie czasu, co przyniesie korzyści przede wszystkim naszym pacjentom" mówi Marcin Zdanowicz, właściciel finałowej apteki z Dzierżoniowa.

Kolejną apteką, do której zawitały „Apteczne (R)ewolucje” była apteka zlokalizowana w Łodzi. Ekspert wskazał m.in. na niewłaściwe oznakowanie placówki, przez co była ona niewidoczna dla pacjentów.

"Po wizycie „Aptecznych (R)ewolucji” wspólnie z personelem od razu wprowadziłyśmy zmiany dotyczące ekspozycji preparatów na półkach. Wcześniej nie przykładałyśmy do tego tak wielkiej wagi. Ekspert słusznie zasugerował, że apteka nie jest zbyt dobrze widoczna z ulicy, przez co omijają nas pacjenci z pobliskiego szpitala. Na pewno zastosuję w praktyce porady, których udzielił nam specjalista. Cieszę się, że zdecydowałam się na udział w konkursie, pomimo iż z początku miałam pewne obawy. Bałam się krytyki, okazania słabości. Zupełnie niepotrzebnie, ponieważ wsparcie które otrzymałam, jest dla mnie motywacją do zmian na lepsze i dalszej pracy"dodaje mgr farm. Monika Zalega, właścicielka finałowej apteki z Łodzi.

„Apteczne (R)ewolucje" jeszcze trwają. W listopadzie eksperci odwiedzą jeszcze placówkę z Bielska-Białej.

Copyright © Medyk sp. z o.o