2018-11-27 Aktualności

Zbliża się czas największego nasilenia zachorowań na grypę i choroby grypopodobne. Zakażenie wirusem grypy może dosięgnąć każdego, jednak najbardziej narażone są osoby z grup ryzyka, np. seniorzy, dzieci czy kobiety w ciąży. Od początku sezonu epidemicznego odnotowano 836 477 przypadków zakażeń, a 1670 osób było hospitalizowanych z powodu choroby. Eksperci Ogónopolskiego Programu Zwalczania Grypy przypominają, że grypa to nie przeziębienie, a jej konsekwencje mogą prowadzić do poważnych powikłań, a nawet zgonu. Grudzień to ostatni moment na szczepienie przeciw grypie i zabezpieczenie się przed szczytem epidemicznym.

Największy wzrost zachorowań od początku września odnotowano w województwach: mazowieckim, pomorskim i wielkopolskim, najmniejsze w województwach: lubuskim, podkarpackim i warmińsko-mazurskim. Niestety grypa często mylona jest z przeziębieniem bądź całkowicie lekceważona przez Polaków z powodu przechodzenia choroby bezobjawowo, czy też skąpoobjawowo. Osoba chora transmituje wirusa w najbliższym otoczeniu, często bezwiednie. Zakażony dorosły zaraża przez 5 dni, a dziecko nawet do 10 dni.

Koniec roku to ostatni moment na szczepienie przeciw grypie, które jest najskuteczniejszą metodą zapobiegania grypie. Jednak najbardziej istotnym powodem, dla którego warto stosować coroczne szczepienie, jest przede wszystkim uniknięcie ciężkich powikłań pogrypowych, szczególnie groźnych dla osób z grup ryzyka. Profilaktyka zmniejsza ryzyko hospitalizacji oraz zgonu, szczególnie u  seniorów i chorych przewlekle. Ponadto szczepienie ogranicza koszty bezpośrednie związane z  leczeniem grypy oraz koszty pośrednie, wynikające z absencji w pracy i spadkiem produktywności. W Polsce szczyt sezonu epidemicznego przypada na okres od stycznia do marca. 

W styczniu wejdziemy w szczytowy okres sezonu zachorowań na grypę. Zatem grudzień to świetny moment, aby zabezpieczyć siebie i swoją rodzinę przed zachorowaniem oraz poważnymi konsekwencjami, jakie niesie za sobą zakażenie wirusem grypy. Zawsze można się zaszczepić. Zachęcam wszystkich do cyklicznej profilaktyki, która zwiększa odporność organizmu i minimalizuje zagrożenie. Szczepienie przeciw grypie jest szczególnie rekomendowane osobom z grup ryzyka, które powinny pomyśleć o swoim zdrowiu i  bezpieczeństwie. Szczepionki przeciw grypie są jeszcze dostępne w przychodniach i aptekach, dlatego warto zaszczepić się jak najszybciej“  – mówi prof. dr hab. n. med. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

Copyright © Medyk sp. z o.o