twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

Wolność? Po co wam wolność? Macie przecież telewizję

Felieton red. naczelnego miesięcznika "Lek w Polsce"

Kilka spraw będących obecnie na „topie medialnym” po długich latach ciszy i niemocy ruszyło do przodu – a przynajmniej zostały one zauważone i docenione. Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych oraz Główny Inspektor Sanitarny podpisali ostatnio porozumienie o współpracy. Oba Urzędy zobowiązały się do wspólnego upowszechniania wiedzy o bezpieczeństwie szczepień ochronnych oraz różnicach pomiędzy szczególnymi kategoriami środków spożywczych, tj. suplementami diety i żywnością specjalnego przeznaczenia medycznego a produktami leczniczymi; współpraca ta ma dotyczyć również bezpieczeństwa stosowania leków, a zwłaszcza szczepionek.
Do tej pory lawinowo narastający ruch „StopNop” był niezauważany, a nawet wyśmiewany. Poza porozumieniem niezbędne stało się przedstawienie sytuacji tworzącego się zagrożenia chorobami zakaźnymi, wynikającymi z odmowy szczepień – mamy już przecież przypadki odry w Polsce, a to nie musi być koniec. W związku z tym 8 listopada Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Grzegorz Cessak na posiedzeniu Komisji Polityki Społecznej i Rodziny oraz Komisji Zdrowia Sejmu przedstawił tezy dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności szczepionek.
Prezes stwierdził, że system rejestracji szczepień i monitorowania ich bezpieczeństwa w Polsce jest identyczny jak w UE, a kwestie dotyczące jakości szczepionek są najbardziej restrykcyjne ze wszystkich procedur dotyczących leków. Grzegorz Cessak zaznaczył, że szczepionki, podobnie jak inne produkty lecznicze, mogą być dopuszczone do obrotu w procedurze centralnej dotyczącej całej Unii Europejskiej i wówczas proces ten prowadzony jest przez Europejską Agencję Leków (EMA – European Mecical Agency). Decyzja o dopuszczeniu do obrotu w procedurze centralnej jest wtedy ważna we wszystkich krajach Unii Europejskiej.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Informacje podane podczas rejestracji konta będą wykorzystane wyłącznie do umożliwienia Tobie zalogowania się i aktywnego korzystania z naszych portali: lekwpolsce.pl oraz gabinetprywatny.pl
Rejestrując się wyrażasz zgodę na wpisanie podanych danych do bazy danych.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
reklama
Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku - polityka prywatności. Administratorem danych osobowych jest Medyk Sp. z o.o. 01-015 Warszawa, Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 5/54 NIP 5260204920.
Prosimy kliknij w przycisk "OK", jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Medyk Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Medyk Sp. z o.o. (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach poprawy funkcjonalności naszych serwisów. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia swojej przeglądarce internetowej (pliki cookie) lub informując nas o wycofaniu zgody na przetwarzanie danych osobowych. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności, w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Pełny dostęp do zasobów strony internetowej możliwy jest po zalogowaniu, niektóre treści strony internetowej dostęne są wyłącznie dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. W takim przypadku niezbędne jest podanie Swoich danych osobowych.
OK