twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

Jak prawidłowo dbać o uszy w okresie wzmożonych infekcji

Ucho składa się z trzech części: ucha wewnętrznego, środkowego i zewnętrznego. Woskowina chroni ucho przed zanieczyszczeniami, kurzem, bakteriami, które mogą dostać się do wewnętrznego kanału słuchowego, zatem normalna jej ilość jest niezbędna dla zdrowia tego organu. Woskowina jest produkowana w zewnętrznej części kanału, w pobliżu zewnętrznego otworu. Ucho ulega procesowi samooczyszczania, a woskowina w naturalny sposób migruje z ucha w wyniku ruchu szczęki. Regularne czyszczenie i badanie uszu powinno stanowić ważną część ogólnego schematu higieny, zwłaszcza w okresie wzmożonych infekcji. Do higieny ucha zaleca się stosowanie środków zmiękczających woskowinę, zawierających kombinacje olei, glicerynę lub olejki eteryczne. Pomagają one zmiękczyć woskowinę i ułatwiają jej usunięcie. Wkładanie patyczków higienicznych, ostrych lub spiczastych przedmiotów do ucha powoduje wpychanie woskowiny w głąb kanału, a nawet może spowodować uraz błony bębenkowej.
Słuch jest jednym z najważniejszych zmysłów człowieka, który zapewnia kontakt z otoczeniem. Odbieranie dźwięków daje poczucie bezpieczeństwa i możliwość ciągłego kontaktu z otaczającym środowiskiem. Ucho zbudowane jest z trzech części:
• ucha zewnętrznego (małżowina uszna oraz przewód słuchowy zewnętrzny);
• środkowego (trąbka słuchowa i jama bębenkowa z kosteczkami: młoteczkiem, kowadełkiem i strzemiączkiem);
• ucha wewnętrznego, w którym znajduje się narząd Cortiego odpowiedzialny za zmysł równowagi i słuchu.
Ucho środkowe i wewnętrzne są bardzo delikatnymi organami, podatnymi na uszkodzenia. Przed szkodliwymi czynnikami (kurzem, pyłem, spalinami, bakteriami czy grzybami) chroni je ucho zewnętrzne, które pełni funkcje ochronne, jak również wzmacnia dźwięk.
Znaczący problem stanowi pogarszanie się słuchu, które jest spowodowane nieprawidłową higieną uszu. Bardzo ważna jest właściwa higiena uszu, która dotyczy zarówno dzieci, osób dorosłych i seniorów, szczególnie w okresie wzmożonych infekcji. Okres infekcyjny to czas, w którym największą uwagę należy zwracać na codzienną higienę dzieci, ponieważ często chorują one wtedy na zapalenie ucha. Dlatego zalecane jest stosowanie preparatów do czyszczenia uszu i dbanie o ich higienę, zwłaszcza u dzieci narażonych na infekcje.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Informacje podane podczas rejestracji konta będą wykorzystane wyłącznie do umożliwienia Tobie zalogowania się i aktywnego korzystania z naszych portali: lekwpolsce.pl oraz gabinetprywatny.pl
Rejestrując się wyrażasz zgodę na wpisanie podanych danych do bazy danych.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
reklama
Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku - polityka prywatności. Administratorem danych osobowych jest Medyk Sp. z o.o. 01-015 Warszawa, Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 5/54 NIP 5260204920.
Prosimy kliknij w przycisk "OK", jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Medyk Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Medyk Sp. z o.o. (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach poprawy funkcjonalności naszych serwisów. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia swojej przeglądarce internetowej (pliki cookie) lub informując nas o wycofaniu zgody na przetwarzanie danych osobowych. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności, w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Pełny dostęp do zasobów strony internetowej możliwy jest po zalogowaniu, niektóre treści strony internetowej dostęne są wyłącznie dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. W takim przypadku niezbędne jest podanie Swoich danych osobowych.
OK