2018-12-06 Aktualności
Serotonina (5-HT) jest aminą biogenną, która pełni rolę zarówno neuroprzekaźnika w ośrodkowym układzie nerwowym, jak i hormonu tkankowego w przewodzie pokarmowym, układzie krwionośnym, tkance tłuszczowej oraz układzie kostnym. Zaburzenia syntezy i wydzielania 5-HT w ośrodkowym układzie nerwowym powodują m.in. wahania nastroju, migrenę, bezsenność, agresję i zwiększoną wrażliwość na ból. Dysfunkcje wytwarzania i uwalniania obwodowej 5-HT mają wpływ na patofizjologię wielu chorób, m.in. zespołu jelita drażliwego, nadciśnienia płucnego i układowego oraz zwiększonego ubytku kostnego. W niniejszym artykule omówiono funkcje biologiczne i metabolizm 5-HT. Przedstawiono również leki działające na układ serotoninergiczny, a także scharakteryzowano zespół serotoninowy (ZS), będący zagrażającym życiu pacjenta powikłaniem związanym z przyjmowaniem leków o działaniu serotoninergicznym.
Serotonina (5-hydroksytryptamina, 5-HT) jest aminą biogenną, w której zasadowa grupa aminowa oddzielona jest od aromatycznego rdzenia alifatycznym, dwuwęglowym łańcuchem. 5-HT pełni rolę zarówno neuroprzekaźnika w ośrodkowym układzie nerwowym (OUN), jak i hormonu tkankowego w przewodzie pokarmowym, układzie krwionośnym, komórkach tłuszczowych (adipocytach) oraz osteoklastach (komórkach kościogubnych).
W mózgu 5-HT reguluje wiele aspektów fizjologiczno- psychologicznych, tj.: zachowanie, nastrój, uczenie się, czy apetyt. Zaburzenia syntezy i wydzielania wspomnianego mediatora w OUN powodują zaburzenia nastroju, migrenę, bezsenność, agresję, zwiększoną wrażliwość na ból itp.
Jako hormon tkankowy 5-HT zapewnia odpowiednią motorykę żołądka i jelit, napięcie mięśni gładkich naczyń krwionośnych, a także prawidłową funkcję płytek krwi. Dysfunkcje wytwarzania i uwalniania obwodowej 5-HT mają wpływ na patofizjologię, m.in. zespołu jelita drażliwego, nadciśnienia płucnego i układowego oraz zwiększonego ubytku kostnego.

Copyright © Medyk sp. z o.o