twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

Rekomendacje farmaceuty w leczeniu bólu gardła

Pacjenci z bólem gardła pojawiają się w aptekach najczęściej w okresie upałów, gdy nadmiernie korzysta się z klimatyzacji oraz w sezonie przeziębieniowym. Zapalenie gardła, bo to ono najczęściej jest przyczyną bólu, wywoływane jest głównie przez wirusy. Infekcja może dotyczyć jedynie gardła, ale zazwyczaj pojawiają się także inne symptomy. Ból gardła towarzyszy też chorobom bakteryjnym. Pacjent będzie oczekiwał od farmaceuty porady, jak zwalczyć te nieprzyjemne objawy. Na szczęście w aptece dostępny jest cały wachlarz rozwiązań bez recepty.
Każdy z nas wielokrotnie spotyka się z tego typu bólem. W codziennej praktyce aptecznej farmaceuta nie ma możliwości dokładnego zdiagnozowania przyczyn bólu, a może być ich wiele. Opisywany przez pacjentów przybiera formy problemów z przełykaniem, „ogólnego”, „piekącego” itp.
Nie zawsze ból gardła ma związek z infekcją wirusową lub bakteryjną, niekiedy można go powiązać z problemami związanymi z nadkwasotą lub uszkodzeniami mechanicznymi, czasami z innymi chorobami, jak nowotwory. Związany może być także z uszkodzeniem śluzówki wyściełającej gardło lub stanem chorobowym migdałków, będących jedną z pierwszych linii obrony naszego organizmu przed patogenami.
Dokładne rozpoznanie należy już do lekarza, lecz nie zawsze pacjent z tego powodu udaje się do gabinetu lekarskiego. Pierwsze kroki najczęściej kieruje do farmaceuty.
W aptece możemy zalecić środki działające powlekająco, dezynfekująco, przeciwzapalnie i przeciwbólowo. W większości są to preparaty, które łagodzą skutek, część z nich likwiduje przyczynę. Od odpowiedniego wywiadu zależy dobór właściwego środka oraz jego postaci farmaceutycznej: tabletki do ssania, aerozolu lub syropu. Istotne jest, aby ból gardła zlikwidować. Wybór substancji jest spory, ale poza nimi liczy się również smak, co w ostatnich latach jest też czynnikiem determinującym terapię tego schorzenia, a także częstotliwość stosowania, gdyż nawet tabletki do ssania lub syropy można przedawkować, o czym warto poinformować pacjenta.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Informacje podane podczas rejestracji konta będą wykorzystane wyłącznie do umożliwienia Tobie zalogowania się i aktywnego korzystania z naszych portali: lekwpolsce.pl oraz gabinetprywatny.pl
Rejestrując się wyrażasz zgodę na wpisanie podanych danych do bazy danych.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
reklama
Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku - polityka prywatności. Administratorem danych osobowych jest Medyk Sp. z o.o. 01-015 Warszawa, Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 5/54 NIP 5260204920.
Prosimy kliknij w przycisk "OK", jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Medyk Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Medyk Sp. z o.o. (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach poprawy funkcjonalności naszych serwisów. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia swojej przeglądarce internetowej (pliki cookie) lub informując nas o wycofaniu zgody na przetwarzanie danych osobowych. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności, w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Pełny dostęp do zasobów strony internetowej możliwy jest po zalogowaniu, niektóre treści strony internetowej dostęne są wyłącznie dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. W takim przypadku niezbędne jest podanie Swoich danych osobowych.
OK