twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

Lek w Polsce 11-12/2018

Od redaktora naczelnego

Nasz stosunek do leku ziołowego w ciągu ostatniego stulecia uległ znacznej zmianie. Z jednej strony mamy zakodowane, że „zioła są dobre, nieszkodliwe i pomocne w wielu chorobach”, z drugiej zaś strony niezwykle burzliwy rozwój leków syntetycznych, coraz silniejszych, coraz szybciej działających budzi w nas przemożną ochotę, aby połknąć tabletkę i czekać na efekt, który na przykład w przypadku leków przeciwbólowych czy przeciwgorączkowych jest prawie natychmiastowy. Mamy zimę, przypominającą późną jesień, toteż przeziębienia i różnego rodzaju nieżyty górnych dróg oddechowych stają się codziennością; coraz częściej zagląda do nas grypa, której apogeum w naszym nieszczepionym kraju przypada zazwyczaj w lutym i marcu. Wszystkie te schorzenia nie podlegają leczeniu przyczynowemu, toteż możemy jedynie wdrożyć profilaktykę i stosować leczenie objawowe, do którego świetnie nadają się właśnie zioła, a nie antybiotyki, nadal chętnie ordynowane i przyjmowane. Artykuł "Owoce czarnego bzu – dietetyczne wsparcie terapii przeziębienia i grypy" przedstawia surowiec zielarski znany od czasów epoki brązu, zresztą służący nam nie tylko w leczeniu przeziębień. Podobnie artykuł "Aronia – nie tylko czarnoowocowa" prezentuje kolejny niezwykle popularny surowiec farmaceutyczny, który jest bez wątpienia jednym z najbogatszych naturalnych źródeł związków polifenolowych. Liczne prowadzone badania naukowe udowadniają skuteczność wyciągów z owoców i przetworów w prewencji oraz terapii różnych chorób cywilizacyjnych, m.in. nowotworów, cukrzycy, chorób układu krążenia i układu pokarmowego.
 

Również opisany w artykule "Kolagen – rola w organizmie i zastosowanie w medycynie" jest produktem pochodzenia naturalnego. To grupa białek stanowiących podstawowy składnik tkanki łącznej, niezbędna do prawidłowego funkcjonowania m.in. kości, stawów, ścięgien, skóry i naczyń krwionośnych, nadająca im wytrzymałość i elastyczność. Białka kolagenowe znajdują szerokie zastosowanie w medycynie (także medycynie regeneracyjnej) oraz kosmetologii. Kontynuujemy cykl "Bezpieczeństwo farmakoterapii. Decyzje organów europejskich dotyczące bezpieczeństwa farmakoterapii", przedstawiający co nowego dzieje się w świecie na polu bezpieczeństwa stosowania leków, zwłaszcza w dziedzinie wykrywania nowych działań niepożądanych, interakcji leków z innymi lekami, żywnością (w tym mieszczą się suplementy diety), czynnikami egzogennymi, takimi jak fotowrażliwość (materiał pochodzi z Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych).
"Lactobacillus rhamnosus GG i inne mikroorganizmy probiotyczne w zapobieganiu i leczeniu biegunki u dorosłych" stanowią często niezbędny składnik postępowania w przypadku jednoczasowej, zwłaszcza dłużej trwającej antybiotykoterapii, szczególnie antybiotykami o szerokim spektrum działania. Wykazano również korzystne działanie probiotyku jako terapii wspomagającej standardowe leczenie w atopowym zapaleniu skóry, chorobach infekcyjnych dróg oddechowych, zespole jelita drażliwego oraz zakażeniu Helicobacter pylori.
Jak zwykle numer zamyka felieton z cyklu W oparach absurdu, zatytułowany Reforma sześciu worków. Nie dotyczy to, Boże broń, służby zdrowia, ale…

Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Informacje podane podczas rejestracji konta będą wykorzystane wyłącznie do umożliwienia Tobie zalogowania się i aktywnego korzystania z naszych portali: lekwpolsce.pl oraz gabinetprywatny.pl
Rejestrując się wyrażasz zgodę na wpisanie podanych danych do bazy danych.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
reklama
Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku - polityka prywatności. Administratorem danych osobowych jest Medyk Sp. z o.o. 01-015 Warszawa, Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 5/54 NIP 5260204920.
Prosimy kliknij w przycisk "OK", jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Medyk Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Medyk Sp. z o.o. (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach poprawy funkcjonalności naszych serwisów. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia swojej przeglądarce internetowej (pliki cookie) lub informując nas o wycofaniu zgody na przetwarzanie danych osobowych. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności, w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Pełny dostęp do zasobów strony internetowej możliwy jest po zalogowaniu, niektóre treści strony internetowej dostęne są wyłącznie dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. W takim przypadku niezbędne jest podanie Swoich danych osobowych.
OK