2019-01-24 Aktualności

Lek w Polsce 11-12/2018

Od redaktora naczelnego

Nasz stosunek do leku ziołowego w ciągu ostatniego stulecia uległ znacznej zmianie. Z jednej strony mamy zakodowane, że „zioła są dobre, nieszkodliwe i pomocne w wielu chorobach”, z drugiej zaś strony niezwykle burzliwy rozwój leków syntetycznych, coraz silniejszych, coraz szybciej działających budzi w nas przemożną ochotę, aby połknąć tabletkę i czekać na efekt, który na przykład w przypadku leków przeciwbólowych czy przeciwgorączkowych jest prawie natychmiastowy. Mamy zimę, przypominającą późną jesień, toteż przeziębienia i różnego rodzaju nieżyty górnych dróg oddechowych stają się codziennością; coraz częściej zagląda do nas grypa, której apogeum w naszym nieszczepionym kraju przypada zazwyczaj w lutym i marcu. Wszystkie te schorzenia nie podlegają leczeniu przyczynowemu, toteż możemy jedynie wdrożyć profilaktykę i stosować leczenie objawowe, do którego świetnie nadają się właśnie zioła, a nie antybiotyki, nadal chętnie ordynowane i przyjmowane. Artykuł "Owoce czarnego bzu – dietetyczne wsparcie terapii przeziębienia i grypy" przedstawia surowiec zielarski znany od czasów epoki brązu, zresztą służący nam nie tylko w leczeniu przeziębień. Podobnie artykuł "Aronia – nie tylko czarnoowocowa" prezentuje kolejny niezwykle popularny surowiec farmaceutyczny, który jest bez wątpienia jednym z najbogatszych naturalnych źródeł związków polifenolowych. Liczne prowadzone badania naukowe udowadniają skuteczność wyciągów z owoców i przetworów w prewencji oraz terapii różnych chorób cywilizacyjnych, m.in. nowotworów, cukrzycy, chorób układu krążenia i układu pokarmowego.
 

Również opisany w artykule "Kolagen – rola w organizmie i zastosowanie w medycynie" jest produktem pochodzenia naturalnego. To grupa białek stanowiących podstawowy składnik tkanki łącznej, niezbędna do prawidłowego funkcjonowania m.in. kości, stawów, ścięgien, skóry i naczyń krwionośnych, nadająca im wytrzymałość i elastyczność. Białka kolagenowe znajdują szerokie zastosowanie w medycynie (także medycynie regeneracyjnej) oraz kosmetologii. Kontynuujemy cykl "Bezpieczeństwo farmakoterapii. Decyzje organów europejskich dotyczące bezpieczeństwa farmakoterapii", przedstawiający co nowego dzieje się w świecie na polu bezpieczeństwa stosowania leków, zwłaszcza w dziedzinie wykrywania nowych działań niepożądanych, interakcji leków z innymi lekami, żywnością (w tym mieszczą się suplementy diety), czynnikami egzogennymi, takimi jak fotowrażliwość (materiał pochodzi z Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych).
"Lactobacillus rhamnosus GG i inne mikroorganizmy probiotyczne w zapobieganiu i leczeniu biegunki u dorosłych" stanowią często niezbędny składnik postępowania w przypadku jednoczasowej, zwłaszcza dłużej trwającej antybiotykoterapii, szczególnie antybiotykami o szerokim spektrum działania. Wykazano również korzystne działanie probiotyku jako terapii wspomagającej standardowe leczenie w atopowym zapaleniu skóry, chorobach infekcyjnych dróg oddechowych, zespole jelita drażliwego oraz zakażeniu Helicobacter pylori.
Jak zwykle numer zamyka felieton z cyklu W oparach absurdu, zatytułowany Reforma sześciu worków. Nie dotyczy to, Boże broń, służby zdrowia, ale…

Copyright © Medyk sp. z o.o