twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

Centrum Kontynencji

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Międzynarodowego Towarzystwa Kontynencji (ICS), nietrzymanie moczu (NTM) to przypadłość obejmująca jakikolwiek epizod niezależnego od woli wycieku moczu z pęcherza moczowego. Dotyka zarówno kobiet jak i mężczyzn, często przybierając postać przewlekłą. Chociaż inkontynencja uważana jest za jeden z ważniejszych problemów zdrowotnych XXI w., to w Polsce opieka nad pacjentami z tym schorzeniem praktycznie nie istnieje. Jednak jeszcze w tym roku w Warszawie powstanie pierwsze wzorcowe Centrum Kontynencji, które wypracuje standardy dla innych placówek w całym kraju.

Wśród kobiet największą grupę z NTM stanowią pacjentki po porodach, po menopauzie i po zabiegach ginekologicznych, wśród mężczyzn – po zabiegach urologicznych. To właśnie z myślą o nich Medical Continenece Centers S.A. (MCC) uruchamia w Warszawie wzorcowe Centrum Kontynencji, oferujące swoim pacjentom kompleksową opiekę i profesjonalną pomoc.

 

NTM - problem społeczny i ekonomiczny

Według danych szacunkowych problem NTM dotyczy ok. 2,5 mln osób, jednak prawdziwe liczby mogą być znacznie wyższe, gdyż intymny charakter schorzenia utrudnia zebranie rzetelnych danych.

"Pacjenci rzadko mówią o problemach związanych z nietrzymaniem moczu. Jeśli już się na to decydują, wynika to zwykle z takiego nasilenia objawów, które wyklucza normalne funkcjonowanie. Bo NTM, choć nie zabija, może skutecznie zniszczyć życie – mówi dr n. med. Andrzej Przybyła, Wiceprezes Zarządu MCC.

"Problem jest ogromny i będzie narastał, jako że wraz ze zmianami demograficznymi przybywa osób ze schorzeniami urologicznymi. Żaden publiczny system nie udźwignie rosnących kosztów opieki zdrowotnej, bez radykalnego podniesienia podatków lub składek" – dodaje prof. Piotr Błędowski, Przewodniczący Rady Nadzorczej MCC.

W krajach rozwiniętych inkontynencja przestała być już tematem wstydliwym. Wystarczy prześledzić chociażby szeroko zakrojone akcje, w które angażują się tak wielkie gwiazdy Hollywood jak np. Whoopi Goldberg, Kate Winslet, Katy Perry czy Samuel L. Jackson. W Polsce nietrzymanie moczu przestaje też być tematem tabu, ale wypracowanie prawdziwych struktur, opartych na wykwalifikowanym personelu, specjalizujących się w leczeniu schorzeń dna miednicy, to nadal  przyszłość.

Kluczem do sukcesu jest szybko i prawidłowo postawiona diagnoza oraz ścisła współpraca lekarzy specjalistów
z fizjoterapeutami urologicznymi i uroginekologicznymi, której w Polsce praktycznie nie ma. Nie ma też kompleksowej opieki nad pacjentem z inkontynencją.

 

MCC - odpowiedź na potrzeby pacjentów i rynku

Pierwsze wzorcowe Centrum Kontynencji powstanie w Warszawie jeszcze w tym roku. Jest autorskim pomysłem: Tomasza Michałka, Prezesa Zarządu MCC i wspomnianego dra Andrzeja Przybyły. Pierwszy jest doświadczonym menadżerem, który tematyką NTM zajmuje się zawodowo na poziomie krajowym i międzynarodowym już od blisko dwudziestu lat, drugi jest pionierem rehabilitacji urologicznej w Polsce,  a z wykształcenia doktorem nauk medycznych ze specjalizacją urologa i androloga.

"(...) trzeba stworzyć modelowe centrum, w którym pacjent zostanie prawidłowo zdiagnozowany, przejdzie kolejne etapy terapii, korzystając z unikalnych i innowacyjnych metod oraz otrzyma pełne wsparcie w zakresie dalszej wędrówki po systemie, bez względu na końcowy efekt terapii" – mówi Tomasz Michałek. 

Twórcy MCC twierdzą, że nie będą konkurencją ani dla publicznych szpitali, ani prywatnych sieci ogólnopolskich. Wypełniają jedynie niszę, wymagającą specjalistycznej wiedzy.

Założyciele spółki MCC od samego początku szukali własnej formuły na uruchomienie Centrum Kontynencji. Zdecydowali się na crowdfunding, nazywany inaczej finansowaniem społecznościowym. To dynamicznie rozwijające się źródło finansowania innowacyjnych projektów na świecie. W Polsce, po zwiększeniu limitu ze 100 tys. do 1 mln EUR, zyskuje coraz większą popularność.

Centrum Kontynencji powstanie w Warszawie jeszcze w tym roku. Zaraz po zebraniu środków zapadnie decyzja o docelowym umiejscowieniu placówki. Twórcy MCC nie zamierzają na tym poprzestać. Oddając współtworzenie placówki częściowo w ręce pacjentów, umożliwią im współdecydowanie o lokalizacjach kolejnych ośrodków.

Publiczna emisja akcji MCC wystartowała 5 marca na platformie crowdfundingowej www.beesfund.com

Cena za 1 akcję wynosi 50 zł. W ramach dodatkowych korzyści każdy akcjonariusz, może liczyć na wysokie rabaty w pierwszej i kolejnych placówkach. 

Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Informacje podane podczas rejestracji konta będą wykorzystane wyłącznie do umożliwienia Tobie zalogowania się i aktywnego korzystania z naszych portali: lekwpolsce.pl oraz gabinetprywatny.pl
Rejestrując się wyrażasz zgodę na wpisanie podanych danych do bazy danych.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
reklama
Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku - polityka prywatności. Administratorem danych osobowych jest Medyk Sp. z o.o. 01-015 Warszawa, Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 5/54 NIP 5260204920.
Prosimy kliknij w przycisk "OK", jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Medyk Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Medyk Sp. z o.o. (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach poprawy funkcjonalności naszych serwisów. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia swojej przeglądarce internetowej (pliki cookie) lub informując nas o wycofaniu zgody na przetwarzanie danych osobowych. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności, w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Pełny dostęp do zasobów strony internetowej możliwy jest po zalogowaniu, niektóre treści strony internetowej dostęne są wyłącznie dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. W takim przypadku niezbędne jest podanie Swoich danych osobowych.
OK