twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

Rola kolagenu – wpływ na stawy, kości i chrząstkę stawową

Kolagen jest najobficiej występującym białkiem w organizmie człowieka. Jest głównym składnikiem tkanki łącznej, tworzącej ścięgna, więzadła, skórę i mięśnie. Kolagen pełni wiele ważnych funkcji, w tym nadaje skórze strukturę i wzmacnia kości. Pomaga utrzymać integralność chrząstki. W ostatnich latach popularne stały się produkty zawierające kolagen typu II. Badania wykazały, że przyjmowanie preparatów kolagenowych zmniejsza objawy choroby zwyrodnieniowej stawów oraz łagodzi ból stawów. Wykazano, że zmniejszają one stan zapalny i stymulują syntezę kolagenu w organizmie. Pomagają w łagodzeniu bólu u osób ze schorzeniami stawów.
Kolagen jest najważniejszym białkiem strukturalnymtkanki łącznej i stanowi 1/3 wszystkich białek organizmu. Wyodrębniono ok. 20 rodzajów kolagenu, które różnią się budową w zależności od miejsca występowania i funkcji tkanek, w których się znajdują. Włókna kolagenowe są składnikiem skóry, ścięgien, kości, stawów czy rogówki oka. Utrzymują odpowiedni poziom nawilżenia skóry oraz odpowiadają za jej elastyczność. Kolagen wykazuje dużą odporność na rozciąganie i wytrzymałość na urazy mechaniczną. Tworzy sprężyste rusztowanie, które umocowuje
narządy wewnętrzne: nerki, żołądek czy wątrobę. Pod wpływem czynników zewnętrznych (obciążenia mechaniczne), czy zmian hormonalnych może zmieniać swoją strukturę.
Organizm zdrowego człowieka wytwarza kolagen w naturalny sposób, systematycznie go odbudowuje i wymienia (ok. 3 kg/rok). Jednak wraz z upływem czasu traci zdolność do jego syntezy. W wytwarzaniu tego białka uczestniczą m.in. hormony tarczycy, estrogeny oraz insulina. Już ok. 26. r.ż. organizm zaczyna wytwarzać mniejsze ilości kolagenu, a w czasie menopauzy proces ten ulega zakłóceniu – więcej kolagenu ulega rozkładowi niż jest syntezowane.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Informacje podane podczas rejestracji konta będą wykorzystane wyłącznie do umożliwienia Tobie zalogowania się i aktywnego korzystania z naszych portali: lekwpolsce.pl oraz gabinetprywatny.pl
Rejestrując się wyrażasz zgodę na wpisanie podanych danych do bazy danych.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
reklama
Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku - polityka prywatności. Administratorem danych osobowych jest Medyk Sp. z o.o. 01-015 Warszawa, Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 5/54 NIP 5260204920.
Prosimy kliknij w przycisk "OK", jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Medyk Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Medyk Sp. z o.o. (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach poprawy funkcjonalności naszych serwisów. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia swojej przeglądarce internetowej (pliki cookie) lub informując nas o wycofaniu zgody na przetwarzanie danych osobowych. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności, w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Pełny dostęp do zasobów strony internetowej możliwy jest po zalogowaniu, niektóre treści strony internetowej dostęne są wyłącznie dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. W takim przypadku niezbędne jest podanie Swoich danych osobowych.
OK