twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

Nagietek lekarski (Calendula officinalis L.) – znaczenie we współczesnym ziołolecznictwie i kosmetologii

Kwiat (kwiatostan, koszyczek) nagietka lekarskiego (Calendulae officinalis flos) jest znanym od dawna roślinnym surowcem leczniczym. Znane profile aktywności biologicznej surowca to działanie przeciwzapalne, przeciwdrobnoustrojowe i antyoksydacyjne, które determinują jego wykorzystanie szczególnie w leczeniu chorób dermatologicznych. Najnowsze badania naukowe dowodzą działania: kardioprotekcyjnego, hepatoregenerującego, spazmolitycznego, przeciwcukrzycowego, hipolipemicznego, a nawet immunostymulującego i przeciwnowotworowego. Za szereg ważnych aktywności biologicznych odpowiada bogaty skład chemiczny, w którym dominują flawonoidy i terpenoidy. Ponadto C. officinalis jest wykorzystywany w kosmetologii i przemyśle spożywczym. Terpenoidy reprezentowane są głównie przez specyficzne dla gatunku pochodne kwasu oleanowego: saponiny triterpenowe – kalendulozydy A-H i glikozydy triterpenoidowe – tzw. kalendulaglikozydy A-B.
Nagietek lekarski – Calendula officinalis L. – to gatunek należący do rodziny Asteraceae (Astrowatych), dawniej Compositae (Złożone). Nazwa gatunku, Calendula, pochodzi od łacińskiego słowa calends, oznaczającego pierwszy dzień każdego miesiąca, co związane jest z okresami kwitnienia rośliny. Nagietek był też nazywany „zielem słońca”, gdyż jego płatki (botanicznie – kwiaty języczkowe) rozchylają się wczesnym rankiem, a zwijają o zmierzchu. W języku angielskim nagietek nazywany jest „marigold”. Nazwa pochodzi z języka staroangielskiego; to połączenie słowa „gold” (złoto), które odnosi się do barwy kwiatostanów, oraz słów „Virgin Mary” (Królowa Maria), albowiem roślinę przypisywano Matce Bożej.
C. officinalis jest jednoroczną lub dwuletnią rośliną zielną, osiągającą od 30 do 60 cm wysokości. Wyróżniającymi cechami jej wyglądu są: heterofilia (tzw. różnolistność – na jednym osobniku liście dolne mają kształt odwrotnie jajowaty, a górne lancetowaty) oraz kwiatostan typu koszyczek, zbudowany z dwóch typów kwiatów (po zewnętrznej stronie kwiatostanu znajdują się tzw. kwiaty języczkowe, a po wewnętrznej tzw. kwiaty rurkowe). Zazwyczaj kwiatostany mają barwę żółto-pomarańczową, ale istnieją także odmiany hodowlane nagietka o kwiatach jasnożółtych i ciemnopomarańczowych.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Informacje podane podczas rejestracji konta będą wykorzystane wyłącznie do umożliwienia Tobie zalogowania się i aktywnego korzystania z naszych portali: lekwpolsce.pl oraz gabinetprywatny.pl
Rejestrując się wyrażasz zgodę na wpisanie podanych danych do bazy danych.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
reklama
Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku - polityka prywatności. Administratorem danych osobowych jest Medyk Sp. z o.o. 01-015 Warszawa, Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 5/54 NIP 5260204920.
Prosimy kliknij w przycisk "OK", jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Medyk Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Medyk Sp. z o.o. (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach poprawy funkcjonalności naszych serwisów. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia swojej przeglądarce internetowej (pliki cookie) lub informując nas o wycofaniu zgody na przetwarzanie danych osobowych. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności, w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Pełny dostęp do zasobów strony internetowej możliwy jest po zalogowaniu, niektóre treści strony internetowej dostęne są wyłącznie dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. W takim przypadku niezbędne jest podanie Swoich danych osobowych.
OK