2019-06-06 Aktualności

Coraz więcej Polaków obawia się braku leków w aptekach, a wśród nich aż 74% doświadczyło takiej sytuacji – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego (PZPPF) w kwietniu br. Dlatego zaczynamy postrzegać produkcję leków w kraju jako gwarancję bezpieczeństwa zdrowotnego –tak uważa 73% badanych. Polacy jednoznacznie opowiadają się za wsparciem przez rząd przemysłu farmaceutycznego w Polsce (83% badanych). Prawie 3/4 uważa, że leki produkowane w Polsce powinny zajmować istotne miejsce na listach refundacyjnych.

„Bezpieczeństwo lekowe może być zagwarantowane tylko poprzez produkcję w kraju. Lokalny rynek zawsze będzie priorytetowy dla krajowych firm. Dlatego 80% Polaków uważa, że rozwój tej branży jest gwarancją dostępności leków w aptekach. Zabiegamy więc o instrumenty wspierające rozwój krajowych producentów leków. Mamy nadzieję, że wkrótce się ich doczekamy” - mówi Katarzyna Dubno, wiceprezes PZPPF.

Coraz lepiej oceniamy też jakość leków produkowanych w Polsce. 60% badanych uważa, że jest ona wysoka. To wzrost o 15 pkt proc. w porównaniu z 2013 r.

„Polacy to w dużej mierze świadomi konsumenci, którzy dokonują odpowiedzialnych wyborów. Przy wyborze między takimi samymi lekami wyprodukowanymi w Polsce a za granicą, częściej sięgają po lek rodzimego pochodzenia. Kupują je z przekonaniem, że za lokalną produkcją stoi dobra jakość. Równie ważne jest to, że dzięki takim zakupom mają wpływ na polską gospodarkę, a także rynek pracy” – tłumaczy Krzysztof Martyniak z Instytutu Socjologii UW.

Mając do wyboru tańszy lek z Azji aż 43% wybierze krajowy nawet nieco droższy, a kolejne 28% - jeżeli będzie w porównywalnej cenie.

„Polacy mają świadomość (80%), że produkcja leków w kraju to wzrost gospodarczy, miejsca pracy, rozwój nauki i medycyny. Dlatego już dziś, wydając pieniądze na refundację leków, powinniśmy zastanawiać się od kogo kupujemy” – dodaje Krzysztof Kopeć, prezes PZPPF.

Copyright © Medyk sp. z o.o