2019-06-13 Aktualności

Apteczka wakacyjna – niezbędna dla podróżnika

Konferencja Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych,Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych

Konferencja odbyła się w dniu 11 czerwca 2019 r. w ramach Kampanii „Lek Bezpieczny”. Jej celem było przedstawienie minimalizacji zagrożeń wynikających z wypoczynku poza miejscem zamieszkania – zarówno bliskich wyjazdów weekendowych, jak i dalekich eskapad, często odbywanych przez turystów na inne kontynenty. Apteczka wakacyjna to nie tylko turystyka, ale także coraz częstsze wyjazdy w celach służbowych do krajów cywilizacyjnie innych od Polski, gdzie osiągnięcie standardów pomocy medycznej, zazwyczaj dostępnych w Polsce, bywa czasami niemożliwe.

Gospodarzem konferencji był dr Grzegorz Cessak, Prezes URPL,WMiPB, a zarazem Członek Rady Zarządzającej Europejskiej Agencji Leków (European Medicines Agency, EMA): Pamiętajmy, że pojęcie „apteczka wakacyjna” nie jest w Polsce zdefiniowana ustawowo, w związku z tym kupując gotowy produkt o tej nazwie dostępny na rynku, pamiętajmy, że jest on zestawiony z wyrobów medycznych (materiały odkażające, nożyczki, bandaże elastyczne, termometr, jałowe gaziki, jednorazowe rękawiczki) i nie zawiera produktów leczniczych.

Niezmiernie ważną kwestią jest odpowiednie przygotowanie się do wyjazdu. Należy pamiętać, ze wizyta u lekarza specjalisty powinna odbyć się nie później niż 6-8 tygodni przed planowaną podróżą. Pozwoli to na przyjęcie z odpowiednim wyprzedzeniem zalecanej przez lekarza profilaktyki w postaci szczepień ochronnych albo profilaktyki lekowej w przypadku malarii. Równie ważne jest zasięgnięcie porady u lekarza przez podróżujących, którzy przyjmują stale leki, zwłaszcza z powodu schorzeń przewlekłych.

Bodaj najczęściej lekceważoną przez podróżujących, a niezwykle istotną sprawą jest jak akcentował Prezes: bezwzględny zakaz pozbawiania leków ich oryginalnych opakowań i wyrzucania ulotek – leki zawsze przewozimy w całości, a opakowanie i ulotka jest jego integralną częścią. (...) W kraju, do którego się udajemy, nazwy odpowiedników mogą być różne, przy czym nazwy polskie – mogą być nieznane. Opakowanie zawierające nazwę międzynarodową jest gwarancją, że otrzymamy ten sam lek co do składu i mocy.

Apteczkę wakacyjną każdy powinien skompletować indywidualnie w zależności od wieku, kierunku geograficznego i celu podróży oraz stanu zdrowia.

 

Wywóz leków za granicę

Leki zawarte w apteczce powinny być przeznaczone na własny użytek podróżującego i nie powinny przekraczać liczby opakowań wynikających z dawkowania i czasu pobytu w danym miejscu. Informacje na temat leków, jakie można przywozić na teren danego państwa, znajdują się na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych w zakładce „Informacje dla podróżujących”. Jeśli przewozi się insulinę i inne produkty w postaci zastrzyków, niezbędne jest posiadanie zaświadczeń lekarskich potwierdzających konieczność przyjmowania tych leków. Zaświadczenie takie powinno zostać przetłumaczone na język angielski i okazane w przypadku kontroli granicznych i kontroli celnych.

 

Przywóz leków do Polski

Zgodnie z art. 68 ust 5 ustawy Prawo farmaceutyczne nie wymaga zgody Prezesa Urzędu przywóz z zagranicy produktu leczniczego na własne potrzeby lecznicze w liczbie nieprzekraczającej pięciu najmniejszych opakowań.

Copyright © Medyk sp. z o.o