twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

Apteczka wakacyjna – niezbędna dla podróżnika

Konferencja Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych,Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych

Konferencja odbyła się w dniu 11 czerwca 2019 r. w ramach Kampanii „Lek Bezpieczny”. Jej celem było przedstawienie minimalizacji zagrożeń wynikających z wypoczynku poza miejscem zamieszkania – zarówno bliskich wyjazdów weekendowych, jak i dalekich eskapad, często odbywanych przez turystów na inne kontynenty. Apteczka wakacyjna to nie tylko turystyka, ale także coraz częstsze wyjazdy w celach służbowych do krajów cywilizacyjnie innych od Polski, gdzie osiągnięcie standardów pomocy medycznej, zazwyczaj dostępnych w Polsce, bywa czasami niemożliwe.

Gospodarzem konferencji był dr Grzegorz Cessak, Prezes URPL,WMiPB, a zarazem Członek Rady Zarządzającej Europejskiej Agencji Leków (European Medicines Agency, EMA): Pamiętajmy, że pojęcie „apteczka wakacyjna” nie jest w Polsce zdefiniowana ustawowo, w związku z tym kupując gotowy produkt o tej nazwie dostępny na rynku, pamiętajmy, że jest on zestawiony z wyrobów medycznych (materiały odkażające, nożyczki, bandaże elastyczne, termometr, jałowe gaziki, jednorazowe rękawiczki) i nie zawiera produktów leczniczych.

Niezmiernie ważną kwestią jest odpowiednie przygotowanie się do wyjazdu. Należy pamiętać, ze wizyta u lekarza specjalisty powinna odbyć się nie później niż 6-8 tygodni przed planowaną podróżą. Pozwoli to na przyjęcie z odpowiednim wyprzedzeniem zalecanej przez lekarza profilaktyki w postaci szczepień ochronnych albo profilaktyki lekowej w przypadku malarii. Równie ważne jest zasięgnięcie porady u lekarza przez podróżujących, którzy przyjmują stale leki, zwłaszcza z powodu schorzeń przewlekłych.

Bodaj najczęściej lekceważoną przez podróżujących, a niezwykle istotną sprawą jest jak akcentował Prezes: bezwzględny zakaz pozbawiania leków ich oryginalnych opakowań i wyrzucania ulotek – leki zawsze przewozimy w całości, a opakowanie i ulotka jest jego integralną częścią. (...) W kraju, do którego się udajemy, nazwy odpowiedników mogą być różne, przy czym nazwy polskie – mogą być nieznane. Opakowanie zawierające nazwę międzynarodową jest gwarancją, że otrzymamy ten sam lek co do składu i mocy.

Apteczkę wakacyjną każdy powinien skompletować indywidualnie w zależności od wieku, kierunku geograficznego i celu podróży oraz stanu zdrowia.

 

Wywóz leków za granicę

Leki zawarte w apteczce powinny być przeznaczone na własny użytek podróżującego i nie powinny przekraczać liczby opakowań wynikających z dawkowania i czasu pobytu w danym miejscu. Informacje na temat leków, jakie można przywozić na teren danego państwa, znajdują się na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych w zakładce „Informacje dla podróżujących”. Jeśli przewozi się insulinę i inne produkty w postaci zastrzyków, niezbędne jest posiadanie zaświadczeń lekarskich potwierdzających konieczność przyjmowania tych leków. Zaświadczenie takie powinno zostać przetłumaczone na język angielski i okazane w przypadku kontroli granicznych i kontroli celnych.

 

Przywóz leków do Polski

Zgodnie z art. 68 ust 5 ustawy Prawo farmaceutyczne nie wymaga zgody Prezesa Urzędu przywóz z zagranicy produktu leczniczego na własne potrzeby lecznicze w liczbie nieprzekraczającej pięciu najmniejszych opakowań.

Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Informacje podane podczas rejestracji konta będą wykorzystane wyłącznie do umożliwienia Tobie zalogowania się i aktywnego korzystania z naszych portali: lekwpolsce.pl oraz gabinetprywatny.pl
Rejestrując się wyrażasz zgodę na wpisanie podanych danych do bazy danych.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
reklama
Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku - polityka prywatności. Administratorem danych osobowych jest Medyk Sp. z o.o. 01-015 Warszawa, Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 5/54 NIP 5260204920.
Prosimy kliknij w przycisk "OK", jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Medyk Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Medyk Sp. z o.o. (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach poprawy funkcjonalności naszych serwisów. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia swojej przeglądarce internetowej (pliki cookie) lub informując nas o wycofaniu zgody na przetwarzanie danych osobowych. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności, w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Pełny dostęp do zasobów strony internetowej możliwy jest po zalogowaniu, niektóre treści strony internetowej dostęne są wyłącznie dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. W takim przypadku niezbędne jest podanie Swoich danych osobowych.
OK