2019-06-26 Aktualności

Rodzice małych alergików, jak też dorośli alergicy borykają się z częstymi infekcjami oraz kłopotami skórnymi. Nic więc dziwnego, że bardzo ostrożnie podchodzą do szczepień, zastanawiając się, czy antygeny oraz adiuwanty zawarte w szczepionce mogą pogorszyć stan zdrowia. Czy jednak słusznie obawiają się szczepień?

Kiedy mama alergika pyta mnie, szczepić czy też nie, odpowiadam zdecydowanie – szczepić. Rodzice dzieci z alergią najczęściej obawiają się tego, co na forach internetowych nazywa się „przeciążeniem układu odpornościowego”. Nie ma takiej możliwości. Badania naukowe pokazują, że od momentu urodzenia, codziennie, mamy do czynienia z setkami, tysiącami antygenów, zaś w szczepionce i jest ich kilka, najwyżej kilkaset. Oznacza to, że możemy bezpiecznie przyjąć 1000 razy więcej antygenów, niż ilość znajdująca się w szczepionce – powiedziała w rozmowie z portalem www.zaszczepsiewiedza.pl Alicja Sapała-Smoczyńska, pediatra z Centrum Medycznego Medicover Polska.  

Przed każdym szczepieniem rodzice informują lekarza o stanie zdrowia dziecka. Lekarz przeprowadza wywiad z rodzicami, podczas którego pyta również o alergie, szczegółowo bada małego pacjenta. Działania te związane są oczywiście z potrzebą zapewnienia jak najwyższego stopnia bezpieczeństwa. Z tego też powodu wynika zalecenie pozostania około 30 minut w przychodni lub jej pobliżu po szczepieniu, gdyż w przypadku wystąpienia bardzo silnej reakcji, na przykład wstrząsu anafilaktycznego, personel medyczny będzie mógł niezwłocznie udzielić dziecku odpowiedniej pomocy. Takie silne reakcje zdarzają się niezwykle rzadko: około 1 raz na milion podanych dawek szczepionki (https://www.mp.pl/szczepienia/artykuly/przegladowe/143394,reakcje-anafilaktyczne-po-szczepieniach-u-dzieci).

Jeśli alergolog podejmie taką decyzję, to dzieci z bardzo silnymi alergiami szczepione są na oddziałach szpitalnych. Jest też niewielka grupa dzieci mających od urodzenia bardzo poważną alergię na białko jaja kurzego, których szczepienia, jeśli są możliwe, zawsze powinny być konsultowane z alergologiem. Lekarz ustala wtedy indywidulany kalendarz szczepień, aby, na przykład, nie doszło do zaostrzenia zmian skórnych. Ale takie decyzje zawsze powinien podjąć lekarz, a nie rodzic bez konsultacji ze specjalistą, gdyż mali alergicy potrzebują szczepień, aby zachować zdrowie, podobnie jak inne dzieci. Odmowa szczepień może więc narazić dziecko na niebezpieczeństwo – wyjaśnia doktor Sapała-Smoczyńska.

Poza szczepieniami obowiązkowymi z kalendarza szczepień, dla dzieci z alergiami ważne jest szczepienie przeciw pneumokokom, które jest refundowane od 2017 r. Kolejną szczepionką zalecaną jest szczepionka przeciw ospie, refundowana dla dzieci, które chodzą do żłobka i przedszkola. Podobnie jak inne dzieci oraz osoby starsze, alergicy muszą pamiętać również o corocznym szczepieniu przeciw grypie.

Rodzice alergików powinni pamiętać, że również dla ich dzieci szczepienia są ważnym elementem profilaktyki, zaś jeśli mają wątpliwości, to najważniejsza jest rozmowa z pediatrą i alergologiem – podkreśla dr Sapała-Smoczyńska  

Copyright © Medyk sp. z o.o