twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

Kodeks Przejrzystości INFARMA

Jak co roku firmy będące sygnatariuszami Kodeksu Przejrzystości Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA,opublikowały dane na temat zakresu i wartości współpracy ze środowiskiem medycznym. Raporty poszczególnych firm zostały zamieszczone na ich stronach w dniach 26-28.06. Dziś na stronie INFARMY www.kodeksprzejrzystosci.pl pojawiły się zagregowane dane dla całej branży.

Publikacja danych to doskonała okazja, żeby przypomnieć jak ważna jest współpraca między przemysłem farmaceutycznym a środowiskiem medycznym. Ta współpraca nie tylko zapewnia postęp w medycynie i w farmakoterapii, ale pozwala też na lepszą opiekę nad chorymi. Przynosi wymierne korzyści dla pacjentów – podkreśla Bogna Cichowska-Duma, Dyrektor Generalny INFARMY. Poprzez coroczną publikację danych zgodnie z Kodeksem Przejrzystości, branża farmaceutyczna stara się zwrócić uwagę opinii publicznej na wartość płynącą z wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy przemysłem a przedstawicielami zawodów medycznych, a także poprawić zrozumienie charakteru tej współpracy.

 

WSPÓŁPRACA

Przedstawiciele środowiska medycznego świadczą usługi na rzecz firm farmaceutycznych; m.in. uczestniczą w komitetach doradczych, pomagając firmom w wypracowaniu jak najlepszych rozwiązań terapeutycznych odpowiadających na potrzeby pacjentów, prowadzą badania kliniczne, robią analizy i przygotowują opracowania naukowe, z których wnioski niejednokrotnie prezentowane są podczas konferencji naukowych. Za swoją pracę otrzymują opodatkowane wynagrodzenie.

Z drugiej strony firmy farmaceutyczne pokrywają koszty doskonalenia zawodowego przedstawicieli zawodów medycznych, w tym w szczególności lekarzy, pielęgniarek i farmaceutów. Dzięki zaangażowaniu firm mogą oni uczestniczyć w szkoleniach, seminariach i konferencjach naukowych, zarówno w Polsce jak i zagranicą. Podczas tych wydarzeń prezentowane są najnowsze osiągnięcia medycyny – metody leczenia oraz diagnostyki. Udział środowiska medycznego w tych wydarzeniach pozwala na stałą poprawę opieki nad pacjentami.

 

PRZEJRZYSTOŚĆ

Firmy farmaceutyczne, które przystąpiły do Kodeksu Przejrzystości, gromadzą, a następnie publikują na swoich stronach internetowych informacje dotyczące wartości współpracy ze środowiskiem medycznym w zdefiniowanych kategoriach – koszty poniesione w związku  z wydarzeniami (opłaty rejestracyjne, koszty podróży i zakwaterowania) oraz wynagrodzenia z tytułu świadczonych usług. Kodeks zakłada dobrowolność przedstawicieli zawodów medycznych w podejmowaniu decyzji dotyczącej zgody na publikowanie informacji. W przypadku braku zgody na udostępnienie informacji o wartości indywidualnej współpracy, kwoty te publikowane są po zagregowaniu. Zgodnie z Kodeksem udostępniana jest też wartość współpracy z organizacjami ochrony zdrowia.

 

RÓŻNE ROZWIĄZNIA - WSPÓLNY CEL

Uregulowania związane z przejrzystością są różne w zależności od kraju i sektora. W krajach takich jak Francja, Portugalia, Belgia czy USA publikacja informacji na temat współpracy środowiska medycznego z biznesem jest obowiązkiem wynikającym z ustawy. Różnią się także między sobą zapisy kodeksów branżowych producentów leków innowacyjnych, odtwórczych i sprzętu medycznego. To, co kluczowe, to wspólny cel, który przyświeca przy tworzeniu tego typu uregulowań – informowanie pacjentów i społeczeństwa o tym, że bez współpracy na linii środowisko medyczne –  przemysł nie byłoby postępu medycyny i rozwoju nowych leków. Dostęp do informacji wspiera dialog z pacjentami, rozwiewa wątpliwości dotyczące tych relacji i buduje poczucie bezpieczeństwa. Ogromną rolę w tym procesie odgrywają media, dzięki którym społeczeństwo jest informowane, że może dowiedzieć się, na jakie działania i jaki zakres współpracy ze środowiskiem medycznych, poszczególne firmy przeznaczają środki finansowe.

Więcej informacji na www.kodeksprzejrzystosci.pl

Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Informacje podane podczas rejestracji konta będą wykorzystane wyłącznie do umożliwienia Tobie zalogowania się i aktywnego korzystania z naszych portali: lekwpolsce.pl oraz gabinetprywatny.pl
Rejestrując się wyrażasz zgodę na wpisanie podanych danych do bazy danych.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku - polityka prywatności. Administratorem danych osobowych jest Medyk Sp. z o.o. 01-015 Warszawa, Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 5/54 NIP 5260204920.
Prosimy kliknij w przycisk "OK", jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Medyk Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Medyk Sp. z o.o. (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach poprawy funkcjonalności naszych serwisów. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia swojej przeglądarce internetowej (pliki cookie) lub informując nas o wycofaniu zgody na przetwarzanie danych osobowych. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności, w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Pełny dostęp do zasobów strony internetowej możliwy jest po zalogowaniu, niektóre treści strony internetowej dostęne są wyłącznie dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. W takim przypadku niezbędne jest podanie Swoich danych osobowych.
OK