twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

Współczesne metody leczenia farmakologicznego infekcyjnych chorób zapalnych kości i szpiku kostnego

Choroby zapalne kości i szpiku znane są od starożytności. Dzięki rozwojowi technik obrazowania oraz diagnostyki laboratoryjnej coraz łatwiejsze jest ustalenie miejsca występowania zapalenia i wdrożenie terapii celowanej. Mimo to choroby zapalne kości i stawów wciąż stanowią wyzwanie dla lekarzy, a uzyskane wyniki leczenia nie zawsze są zadowalające. Tym bardziej ważna jest aktywna prewencja ich występowania, polegająca m.in. na edukacji, promocji zdrowego stylu życia i szkoleniu pracowników ochrony zdrowia.
Kości stanowią niezbędny do życia, bogato unaczyniony i aktywny metabolicznie narząd ludzkiego organizmu. Oprócz funkcji podporowych i ochronnych odgrywają ważną rolę w gospodarce fosforanowo-wapniowej, a zawarty w nich szpik kostny pełni funkcję krwiotwórczą. Podobnie jak w każdym innym narządzie, w obrębie kości może dojść do rozwoju stanu zapalnego – grupa chorób zapalnych kości i szpiku kostnego (łac. osteomyelitis; czasami używany latynizm – osteomielit) obejmuje choroby wywołane przez drobnoustroje patogenne oraz nieliczne i rzadkie choroby nieinfekcyjne. Wszystkie one przy braku leczenia prowadzą do utraty masy kostnej i destrukcji kości. W wyniku przedłużającego się zapalenia dochodzi do gromadzenia się ropy, która poprzez mechaniczny ucisk może spowodować niedokrwienie tkanki kostnej, czego następstwem może być oddzielenie się obumarłych fragmentów kości, tzw. martwaków kostnych. Oprócz zaburzenia funkcji podporowej prowadzi to do powstania utajonych ognisk infekcji – dla leczenia kluczowe jest chirurgiczne usunięcie zmian martwiczych.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Informacje podane podczas rejestracji konta będą wykorzystane wyłącznie do umożliwienia Tobie zalogowania się i aktywnego korzystania z naszych portali: lekwpolsce.pl oraz gabinetprywatny.pl
Rejestrując się wyrażasz zgodę na wpisanie podanych danych do bazy danych.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
reklama
Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku - polityka prywatności. Administratorem danych osobowych jest Medyk Sp. z o.o. 01-015 Warszawa, Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 5/54 NIP 5260204920.
Prosimy kliknij w przycisk "OK", jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Medyk Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Medyk Sp. z o.o. (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach poprawy funkcjonalności naszych serwisów. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia swojej przeglądarce internetowej (pliki cookie) lub informując nas o wycofaniu zgody na przetwarzanie danych osobowych. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności, w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Pełny dostęp do zasobów strony internetowej możliwy jest po zalogowaniu, niektóre treści strony internetowej dostęne są wyłącznie dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. W takim przypadku niezbędne jest podanie Swoich danych osobowych.
OK