twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby

28 lipca

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wybrała tę datę, aby upamiętnić urodziny doktora Barucha Blumberga, który nie tylko odkrył wirusa powodującego WZWB – HBV, ale również opracował test wykrywający wirusa i szczepionkę chroniącą przed zakażeniem. Według danych WHO z 2018 r. na całym świecie z wirusem HBV żyło 257 mln osób. Jeszcze trzydzieści lat temu w Polsce objawy WZW B wykrywano u 45 osób na 100 000 mieszkańców, obecnie zachorowalność znacznie spadła i wynosi od 4 do 9 osób  100 000 mieszkańców. Poza WZW B, wątrobie zagrażają również wirusowe zapalenia wątroby typu A i C.

Jedną z przyczyn, dla których coraz mniej osób choruje na WZWB jest oczywiście podniesienie standardów higieny, ale nie udałoby się osiągnąć takiego spadku bez programu powszechnych szczepień ochronnych:

Szczepienie przeciwko WZWB, które podawane jest jako jedno z pierwszych szczepień, należy uznać za podstawowe i konieczne dla zdrowego życia. W niektórych krajach, np. w Wielkiej Brytanii, gdzie szczepienia nie są obowiązkowe, wzrost zachorowań na WZW B notuje się u nastolatków i młodych dorosłych, gdyż wirus ten przenoszony jest nie tylko przez krew, ale także inne wydzieliny ciała, przede wszystkim drogą płciową mówi w rozmowie z portalem www.zaszczepsiewiedza.pl dr n. med. Jan Gietka, hepatolog.

Od trzech lat w Polsce obserwujemy w Polsce epidemię WZW A, czyli tak zwanej żółtaczki pokarmowej. Największy wzrost zachorowań miał miejsce w 2017 r. i wynosił ponad 3 tys. przypadków – 80 razy więcej niż w 2016 r. Aktualnie epidemia ma już charakter gasnący, co nie oznacza, że można ignorować ryzyko związane z chorobą. WZW A nie jest tak poważną chorobą jak WZW B, ale przebieg (min. nudności, wymioty, gorączka, żółtaczka, biegunka) oraz rekonwalescencja trwająca wiele tygodni jest bez wątpienia bardzo uciążliwa i najczęściej wiąże się z pobytem w szpitalu. Coraz częściej do zachorowań nie dochodzi podczas pobytu w krajach egzotycznych, ale w Polsce poprzez kontakt z zakażoną wodą, żywnością, kontakty seksualne z osobą chorą. Około 1% zakażonych rozwija ostrą niewydolność wątroby.

Moim zdaniem grupa osób, która powinna się zaszczepić przeciwko WZW A jest znacznie szersza niż się zwykło uważać, i w zasadzie powinna obejmować wszystkie osoby aktywne seksualnie, szczególnie osoby homoseksualne. W latach 70. ubiegłego wieku, przede wszystkim w żłobkach i przedszkolach, dochodziło do wielu zakażeń WZW A, więc osoby starsze niż 40-45 lat, które zachorowały w dzieciństwie, są odporne. Ale jednocześnie spadek zachorowań, związany z podniesieniem standardów higienicznych,  spowodował, iż pokolenia urodzone w latach 80. i późniejsze, nie nabyły odporności i są narażone na zakażenia. Dwudawkowy schemat szczepienia pozwala wytworzyć ochronę na poziomie 99% , która utrzymuje się co najmniej 20 lat – zauważa dr Jan Gietka 

Do wielkich sukcesów medycyny można zaliczyć fakt, iż dzięki bezpiecznym lekom za 20 lat najprawdopodobniej zachorowania na WZW C będą prawdziwą rzadkością. Jest to ogromny sukces medycyny, ponieważ choroba ta jest obecnie jedną z głównych przyczyn marskości wątroby i nie ma przeciw niej szczepień.

 

Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Informacje podane podczas rejestracji konta będą wykorzystane wyłącznie do umożliwienia Tobie zalogowania się i aktywnego korzystania z naszych portali: lekwpolsce.pl oraz gabinetprywatny.pl
Rejestrując się wyrażasz zgodę na wpisanie podanych danych do bazy danych.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku - polityka prywatności. Administratorem danych osobowych jest Medyk Sp. z o.o. 01-015 Warszawa, Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 5/54 NIP 5260204920.
Prosimy kliknij w przycisk "OK", jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Medyk Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Medyk Sp. z o.o. (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach poprawy funkcjonalności naszych serwisów. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia swojej przeglądarce internetowej (pliki cookie) lub informując nas o wycofaniu zgody na przetwarzanie danych osobowych. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności, w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Pełny dostęp do zasobów strony internetowej możliwy jest po zalogowaniu, niektóre treści strony internetowej dostęne są wyłącznie dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. W takim przypadku niezbędne jest podanie Swoich danych osobowych.
OK