twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

Leki OTC w postępowaniu w pierwotnych bólach głowy

Pierwotne bóle głowy typu migrenowego lub napięciowego mogą być z powodzeniem leczone dostępnymi bez recepty lekami OTC, przede wszystkim paracetamolem (niekiedy w skojarzeniu z kofeiną lub kodeiną) oraz niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ). W trakcie wywiadu z pacjentem należy jednak wykluczyć ból głowy typu wtórnego, wymagający konsultacji lekarskiej i leczenia przyczynowego.
Z punktu widzenia opieki farmaceutycznej szczególnie istotne jest prawidłowe zakwalifikowanie bólu głowy do samoleczenia lub konsultacji lekarskiej. Ból głowy nie jest bowiem odrębną jednostką chorobową, a jedynie objawem mogącym mieć wiele (niekiedy groźnych dla zdrowia i życia) przyczyn.
Zgodnie z klasyfikacją przyjętą przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bólu Głowy (IHS – International Headache Society) w 1998 r. wyróżnia się:
• pierwotne (tzn. samoistne) bóle głowy,
• wtórne (tzn. objawowe) bóle głowy.
Do bólów pierwotnych zalicza się m.in. migrenę, a także ból napięciowy, klasterowy (dotyczący połowy głowy) oraz różne bóle niezwiązane z uszkodzeniami strukturalnymi (samoistny kłujący ból głowy, ból spowodowany uciskiem zewnętrznym, zimnem, wysiłkiem, stresem lub kaszlem).

 

Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Informacje podane podczas rejestracji konta będą wykorzystane wyłącznie do umożliwienia Tobie zalogowania się i aktywnego korzystania z naszych portali: lekwpolsce.pl oraz gabinetprywatny.pl
Rejestrując się wyrażasz zgodę na wpisanie podanych danych do bazy danych.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
reklama
Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku - polityka prywatności. Administratorem danych osobowych jest Medyk Sp. z o.o. 01-015 Warszawa, Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 5/54 NIP 5260204920.
Prosimy kliknij w przycisk "OK", jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Medyk Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Medyk Sp. z o.o. (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach poprawy funkcjonalności naszych serwisów. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia swojej przeglądarce internetowej (pliki cookie) lub informując nas o wycofaniu zgody na przetwarzanie danych osobowych. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności, w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Pełny dostęp do zasobów strony internetowej możliwy jest po zalogowaniu, niektóre treści strony internetowej dostęne są wyłącznie dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. W takim przypadku niezbędne jest podanie Swoich danych osobowych.
OK