twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

Ribociclib w leczeniu raka piersi

Ribociclib jest lekiem należącym do grupy kinaz zależnych od cykliny 4 i 6, stosowanym w farmakoterapii raków piersi. Szczególną skuteczność wykazuje w przypadku typów Her2- i HR+, często kojarzy się go z letrozolem. Do użytku został wprowadzony w 2017 r., a zalecaną dawką jest 600 mg. Mechanizm jego działania polega na łączeniu z kinazowymi cząsteczkami ATP, co skutkuje fosforylacją oraz inhibicją retinoblastomy. Do najczęstszych skutków ubocznych związanych z terapią ribociclibem należy uczucie osłabienia oraz zaburzenia hematologiczne. Pierwsze testy kliniczne rozpoczęto w roku 2016, uzyskując bardzo dobre rezultaty leczenia. Pozwoliło to na rozpoczęcie większych wieloośrodkowych analiz, takich jak np. MONALEESA-2, MONALEESA-7 czy MONALEESA-3. W naszym review zestawiliśmy dane farmakokinetyczne i farmakodynamiczne ribociclibu, a także przytoczyliśmy i omówiliśmy badania kliniczne.
Pojawienie się inhibitorów kinaz zależnych od cykliny 4 i 6 (CDK4/6) zrewolucjonizowało standardową terapię hormonalną w leczeniu raka piersi. Włączenie tych leków w schemat leczenia raka piersi, jednego z najczęstszych nowotworów, znacząco wydłużyło lub przywróciło jej aktywność. Ribociclib, wysokoselektywny inhibitor zatwierdzony przez FDA w marcu 2017 r., jest obecnie uważany za nowy standard leczenia u pacjentów z zaawansowanym HR-pozytywnym (posiadającym receptor dla hormonu), Her2-negatywnym (nieposiadającym ludzkiego naskórkowego czynnika wzrostu 2) rakiem piersi. Ribociclib nadal przechodzi III fazę badań klinicznych, podczas gdy fazy I i II zostały przebadane w leczeniu nowotworów hematologicznych i guzów litych. Przeprowadzono dużą liczbę badań, aby ocenić jego skuteczność, bezpieczeństwo i możliwe efekty uboczne. Ribociclib został autoryzowany przez Komisję Europejską w sierpniu 2017 r.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Informacje podane podczas rejestracji konta będą wykorzystane wyłącznie do umożliwienia Tobie zalogowania się i aktywnego korzystania z naszych portali: lekwpolsce.pl oraz gabinetprywatny.pl
Rejestrując się wyrażasz zgodę na wpisanie podanych danych do bazy danych.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
reklama
Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku - polityka prywatności. Administratorem danych osobowych jest Medyk Sp. z o.o. 01-015 Warszawa, Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 5/54 NIP 5260204920.
Prosimy kliknij w przycisk "OK", jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Medyk Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Medyk Sp. z o.o. (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach poprawy funkcjonalności naszych serwisów. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia swojej przeglądarce internetowej (pliki cookie) lub informując nas o wycofaniu zgody na przetwarzanie danych osobowych. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności, w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Pełny dostęp do zasobów strony internetowej możliwy jest po zalogowaniu, niektóre treści strony internetowej dostęne są wyłącznie dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. W takim przypadku niezbędne jest podanie Swoich danych osobowych.
OK