twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

Glukoza – rola w organizmie i zastosowanie

Glukoza jest podstawowym źródłem energii dla każdej komórki w organizmie. Energia jest wymagana do prawidłowego funkcjonowania narządów. Wiele tkanek może również wykorzystywać tłuszcz lub białko jako źródło energii, ale inne, takie jak mózg i czerwone krwinki, wykorzystują tylko glukozę. Ponieważ mózg jest najbardziej wymagającym energetycznie narządem, zużywa połowę dostarczanego do organizmu cukru. Insulina i glukagon działają synergicznie, aby utrzymać prawidłowe stężenie glukozy we krwi. Insulina pomaga komórkom organizmu wchłaniać cukier z krwiobiegu. Wątroba i mięśnie magazynują nadmiar glukozy w postaci glikogenu. Glikogen odgrywa ważną rolę w osiąganiu homeostazy, pomaga funkcjonować organizmowi w stanach głodu. Glukoza jako lek jest podawana doustnie lub w formie iniekcji. Stosuje się ją w leczeniu bardzo niskiego poziomu cukru we krwi (hipoglikemii), najczęściej u osób z cukrzycą. Glukoza w postaci zastrzyków jest podawana w celu leczenia wstrząsu insulinowego (niski poziom cukru we krwi spowodowany użyciem insuliny, a następnie brakiem posiłku lub zjedzeniem wystarczającej ilości pokarmu później).
Glukoza to cukier prosty, który jest podstawowym związkiem energetycznym dla organizmu. Jest łatwo przyswajalna przez organizm, wzmacnia pracę serca oraz regeneruje siły. To kluczowy związek dla funkcjonowania wszystkich
komórek organizmu.
Glukozę stosuje się jako środek wzmacniający w czasie rekonwalescencji, w okresie wzmożonej aktywności fizycznej oraz w stanach wyczerpania. W komórkach glukoza ulega rozkładowi na wodę, dwutlenek węgla oraz energię, która pozwala komórkom na prawidłowe funkcjonowanie.
Wraz z pożywieniem organizmowi dostarczane są węglowodany złożone, które są rozkładane do cukrów prostych, wchłaniane w jelicie cienkim i wraz z krwią dostarczane do komórek organizmu. Glukoza potrzebna jest do produkcji energii, niezbędnej do przeprowadzania różnorodnych procesów chemicznych umożliwiających funkcjonowanie każdej komórki. Bierze udział w oddychaniu komórkowym, jej utlenienie prowadzi do wytworzenia wysokoenergetycznego ATP oraz energii cieplnej. Komórki nerwowe i erytrocyty wykorzystują ten cukier prosty jako jedyne źródło energii.

 

Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Informacje podane podczas rejestracji konta będą wykorzystane wyłącznie do umożliwienia Tobie zalogowania się i aktywnego korzystania z naszych portali: lekwpolsce.pl oraz gabinetprywatny.pl
Rejestrując się wyrażasz zgodę na wpisanie podanych danych do bazy danych.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
reklama
Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku - polityka prywatności. Administratorem danych osobowych jest Medyk Sp. z o.o. 01-015 Warszawa, Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 5/54 NIP 5260204920.
Prosimy kliknij w przycisk "OK", jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Medyk Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Medyk Sp. z o.o. (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach poprawy funkcjonalności naszych serwisów. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia swojej przeglądarce internetowej (pliki cookie) lub informując nas o wycofaniu zgody na przetwarzanie danych osobowych. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności, w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Pełny dostęp do zasobów strony internetowej możliwy jest po zalogowaniu, niektóre treści strony internetowej dostęne są wyłącznie dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. W takim przypadku niezbędne jest podanie Swoich danych osobowych.
OK