twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

Międzynarodowy Dzień Osób Starszych

Celem Międzynarodowego Dnia Osób Starszych, ustanowionego przez ONZ w 1990 r., jest przypomnienie, iż w społeczeństwie powinno być miejsce dla wszystkich pokoleń, a otwartość na potrzeby osób starszych musi być standardem. Hasło obchodów w 2019 r. to „Podróż do równości między pokoleniami” (The Journey to Age Equality”). Jak podaje ONZ, obecnie powyżej 700 mln ludzi na ziemi ma 60 i więcej lat, a w 2050 r. liczba ta wyniesie 2 mld, czyli 20% populacji naszego globu. W Polsce seniorzy to 9 mln osób. Jak zachować zdrowie i życie do późnego wieku?

Polscy seniorzy są z roku na rok bardziej aktywni, o czym świadczy rosnąca liczba Uniwersytetów Trzeciego Wieku, których w 2018 r. było w Polsce 640. Ale z wiekiem przybywa również osobom starszym kłopotów ze zdrowiem. Jak informował GUS, na podstawie badań ankietowych z 2014 r., tylko co dziewiąty senior nie deklarował żadnych problemów zdrowotnych, a najczęstszą dolegliwością było nadciśnienie tętnicze oraz bóle dolnej partii pleców, które wystąpiły u ponad 40% populacji. Trzecim najczęściej zgłaszanym problemem zdrowotnym była choroba zwyrodnieniowa stawów – występowała u blisko 40% osób starszych, następnie bóle szyi lub środkowej części pleców (po 29%) oraz choroba wieńcowa, która występowała u co czwartej  starszej osoby. Kolejne pozycje zajęły: cukrzyca (18%), nietrzymanie moczu, choroby tarczycy oraz migrena (po około 12%). Czy więc można w ogóle mówić o zdrowiu w późnym wieku?

Zdrowy senior to taki, który ma jak najlepszą jakość życia, mało obciążeń zdrowotnych, czyli chorób przewlekłych, jest w miarę sprawny i samodzielny. Na taki stan po 60. r.ż. wpływ mają nie tylko nasze geny, ale także działania profilaktyczne podejmowane przez całe życie – wyjaśnia w rozmowie z portalem www.zaszczepsiewiedza.pl Elżbieta Nasierowska-Bachanek, pielęgniarka pracująca od 30 lat z pacjentami geriatrycznymi, kierownik Domu Opieki Józefina Medicover Senior. 

Obok zdrowego żywienia, którego zasady można znaleźć na stronie Instytutu Żywności i Żywienia, oraz regularnego, umiarkowanego wysiłku fizycznego, elementem profilaktyki są również badania kontrolne i przesiewowe, które pozwalają wcześniej wykryć choroby, a tym samym podnieść szanse na wyleczenie. Zalecenie to dotyczy również osób starszych, które nie powinny zwlekać z wizytą lekarską w przypadku niepokojących objawów. Seniorzy w większym stopniu niż osoby młodsze, narażeni są na powikłania chorób, w tym chorób zakaźnych.

Najskuteczniejszą formą zapobiegania chorobom zakaźnym i ich powikłaniom są szczepienia ochronne. Seniorzy powinni przede wszystkim pamiętać o corocznym szczepieniu przeciw grypie. Grypa ma nie tylko bardzo gwałtowny przebieg, z wysoką gorączką, co może być wyzwaniem dla zdrowia seniora. (...) Ale przede wszystkim grypa wiąże się z powikłaniami, do których zalicza się zaostrzenie chorób przewlekłych i na przykład zapalenie płuc. Ta choroba właśnie dla wielu osób w wieku 70 lat i więcej może zakończyć się tragicznie. Z tego samego powodu szczepieniem zalecanym dla seniorów przez geriatrów jest szczepienie przeciw pneumokokom wywołującym bakteryjne zapalenie płuc – przypomina Elżbieta Nasierowska-Bachanek.

Ważne jest również regularne, co 10 lat, szczepienie przeciw tężcowi. Dzięki szczepieniom można chronić się przed wirusowym zapaleniem wątroby typu B, które w przypadku wielu osób przebiega bezobjawowo, a może doprowadzić do marskości wątroby, a nawet śmierci. Seniorzy mogą również rozważyć szczepienie przeciw ospie wietrznej, jeśli nie chorowali w dzieciństwie, gdyż jest to profilaktyka półpaśca.

Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Informacje podane podczas rejestracji konta będą wykorzystane wyłącznie do umożliwienia Tobie zalogowania się i aktywnego korzystania z naszych portali: lekwpolsce.pl oraz gabinetprywatny.pl
Rejestrując się wyrażasz zgodę na wpisanie podanych danych do bazy danych.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
reklama
Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku - polityka prywatności. Administratorem danych osobowych jest Medyk Sp. z o.o. 01-015 Warszawa, Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 5/54 NIP 5260204920.
Prosimy kliknij w przycisk "OK", jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Medyk Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Medyk Sp. z o.o. (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach poprawy funkcjonalności naszych serwisów. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia swojej przeglądarce internetowej (pliki cookie) lub informując nas o wycofaniu zgody na przetwarzanie danych osobowych. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności, w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Pełny dostęp do zasobów strony internetowej możliwy jest po zalogowaniu, niektóre treści strony internetowej dostęne są wyłącznie dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. W takim przypadku niezbędne jest podanie Swoich danych osobowych.
OK