2019-10-01 Aktualności

Celem Międzynarodowego Dnia Osób Starszych, ustanowionego przez ONZ w 1990 r., jest przypomnienie, iż w społeczeństwie powinno być miejsce dla wszystkich pokoleń, a otwartość na potrzeby osób starszych musi być standardem. Hasło obchodów w 2019 r. to „Podróż do równości między pokoleniami” (The Journey to Age Equality”). Jak podaje ONZ, obecnie powyżej 700 mln ludzi na ziemi ma 60 i więcej lat, a w 2050 r. liczba ta wyniesie 2 mld, czyli 20% populacji naszego globu. W Polsce seniorzy to 9 mln osób. Jak zachować zdrowie i życie do późnego wieku?

Polscy seniorzy są z roku na rok bardziej aktywni, o czym świadczy rosnąca liczba Uniwersytetów Trzeciego Wieku, których w 2018 r. było w Polsce 640. Ale z wiekiem przybywa również osobom starszym kłopotów ze zdrowiem. Jak informował GUS, na podstawie badań ankietowych z 2014 r., tylko co dziewiąty senior nie deklarował żadnych problemów zdrowotnych, a najczęstszą dolegliwością było nadciśnienie tętnicze oraz bóle dolnej partii pleców, które wystąpiły u ponad 40% populacji. Trzecim najczęściej zgłaszanym problemem zdrowotnym była choroba zwyrodnieniowa stawów – występowała u blisko 40% osób starszych, następnie bóle szyi lub środkowej części pleców (po 29%) oraz choroba wieńcowa, która występowała u co czwartej  starszej osoby. Kolejne pozycje zajęły: cukrzyca (18%), nietrzymanie moczu, choroby tarczycy oraz migrena (po około 12%). Czy więc można w ogóle mówić o zdrowiu w późnym wieku?

Zdrowy senior to taki, który ma jak najlepszą jakość życia, mało obciążeń zdrowotnych, czyli chorób przewlekłych, jest w miarę sprawny i samodzielny. Na taki stan po 60. r.ż. wpływ mają nie tylko nasze geny, ale także działania profilaktyczne podejmowane przez całe życie – wyjaśnia w rozmowie z portalem www.zaszczepsiewiedza.pl Elżbieta Nasierowska-Bachanek, pielęgniarka pracująca od 30 lat z pacjentami geriatrycznymi, kierownik Domu Opieki Józefina Medicover Senior. 

Obok zdrowego żywienia, którego zasady można znaleźć na stronie Instytutu Żywności i Żywienia, oraz regularnego, umiarkowanego wysiłku fizycznego, elementem profilaktyki są również badania kontrolne i przesiewowe, które pozwalają wcześniej wykryć choroby, a tym samym podnieść szanse na wyleczenie. Zalecenie to dotyczy również osób starszych, które nie powinny zwlekać z wizytą lekarską w przypadku niepokojących objawów. Seniorzy w większym stopniu niż osoby młodsze, narażeni są na powikłania chorób, w tym chorób zakaźnych.

Najskuteczniejszą formą zapobiegania chorobom zakaźnym i ich powikłaniom są szczepienia ochronne. Seniorzy powinni przede wszystkim pamiętać o corocznym szczepieniu przeciw grypie. Grypa ma nie tylko bardzo gwałtowny przebieg, z wysoką gorączką, co może być wyzwaniem dla zdrowia seniora. (...) Ale przede wszystkim grypa wiąże się z powikłaniami, do których zalicza się zaostrzenie chorób przewlekłych i na przykład zapalenie płuc. Ta choroba właśnie dla wielu osób w wieku 70 lat i więcej może zakończyć się tragicznie. Z tego samego powodu szczepieniem zalecanym dla seniorów przez geriatrów jest szczepienie przeciw pneumokokom wywołującym bakteryjne zapalenie płuc – przypomina Elżbieta Nasierowska-Bachanek.

Ważne jest również regularne, co 10 lat, szczepienie przeciw tężcowi. Dzięki szczepieniom można chronić się przed wirusowym zapaleniem wątroby typu B, które w przypadku wielu osób przebiega bezobjawowo, a może doprowadzić do marskości wątroby, a nawet śmierci. Seniorzy mogą również rozważyć szczepienie przeciw ospie wietrznej, jeśli nie chorowali w dzieciństwie, gdyż jest to profilaktyka półpaśca.

Copyright © Medyk sp. z o.o