twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

Zaburzenia homeostazy potasowej i magnezowej

Potas i magnez to ważne kationy wewnątrzkomórkowe, niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Utrzymanie prawidłowych stężeń tych pierwiastków w organizmie jest istotne, przy czym negatywny wpływ na zdrowie wywiera zarówno ich deficyt, jak i nadmiar. Suplementacja magnezu i potasu jest wskazana w określonych jednostkach chorobowych, a w przypadku potasu powinna być stosowana pod kontrolą lekarską.
Szczególna rola potasu i magnezu w organizmie wynika z ich zaangażowania w utrzymanie potencjału błonowego, będącego warunkiem pobudliwości komórek. Jony potasu mogą swobodnie dyfundować przez błonę komórkową, jednak dzięki zależnej od ATP pompie sodowo-potasowej są one stale, aktywnie wpompowywane do cytoplazmy, natomiast jony sodu są dzięki tej pompie aktywnie usuwane na zewnątrz komórki (trzy usuwane jony sodu wymieniane są na trzy kationy potasu).
W efekcie wnętrze komórki jest ujemnie naładowane w stosunku do płynu zewnątrzkomórkowego, a wytworzony w ten sposób potencjał spoczynkowy umożliwia przewodzenie impulsów nerwowych, będących tak naprawdę falą depolaryzacji błony neuronu, związaną z otwarciem kanałów sodowych i gwałtownym napływem sodu do wnętrza komórki.

 

Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Informacje podane podczas rejestracji konta będą wykorzystane wyłącznie do umożliwienia Tobie zalogowania się i aktywnego korzystania z naszych portali: lekwpolsce.pl oraz gabinetprywatny.pl
Rejestrując się wyrażasz zgodę na wpisanie podanych danych do bazy danych.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku - polityka prywatności. Administratorem danych osobowych jest Medyk Sp. z o.o. 01-015 Warszawa, Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 5/54 NIP 5260204920.
Prosimy kliknij w przycisk "OK", jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Medyk Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Medyk Sp. z o.o. (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach poprawy funkcjonalności naszych serwisów. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia swojej przeglądarce internetowej (pliki cookie) lub informując nas o wycofaniu zgody na przetwarzanie danych osobowych. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności, w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Pełny dostęp do zasobów strony internetowej możliwy jest po zalogowaniu, niektóre treści strony internetowej dostęne są wyłącznie dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. W takim przypadku niezbędne jest podanie Swoich danych osobowych.
OK